Med 22-dnevno ofenzivo Gaze je umrlo okoli 1.400 Palestincev, večinoma civilistov. Na izraelski strani so življenje izgubili trije civilisti in deset vojakov. Vse od konca ofenzive se Izrael spopada z obtožbami o kršenju človekovih pravic in vojnih zločinih. Foto: EPA
Med 22-dnevno ofenzivo Gaze je umrlo okoli 1.400 Palestincev, večinoma civilistov. Na izraelski strani so življenje izgubili trije civilisti in deset vojakov. Vse od konca ofenzive se Izrael spopada z obtožbami o kršenju človekovih pravic in vojnih zločinih. Foto: EPA

Južnoafriški sodnik Richard Goldstone je v lani izdanem poročilu, ki ga je Generalna skupščina ZN-a potrdila, Izrael obtožil pretirane uporabe sile in vojnih zločinov med ofenzivo v Gazi. Podobnih obtožb, a v manjši meri je bilo deležno tudi palestinsko gibanje Hamas, ki od leta 2007 nadzoruje Gazo. Nekdanji mednarodni tožilec je Izrael obtožil, da je namerno ciljal civiliste in civilno infrastrukturo.

Generalna skupščina je Izraelu in Palestincem dala tri mesece časa, da izvedeta neodvisni in verodostojni preiskavi o obtožbah v poročilu. Rok se sicer izteče 5. februarja, a je generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun obe strani prosil, naj poročilo oddata do 29. januarja, da bo do prihodnjega petka že lahko poročal Generalni skupščini.

Ban ne bo predlagal sodnega preganjanja
Goldstonovo poročilo med drugim vsebuje priporočilo, naj navedbe o vojnih zločinih obeh strani obravnava Varnostni svet ZN-a in priporoči pregon odgovornih na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC) v Haagu, če v šestih mesecih ne bo verodostojne preiskave. Ban Ki Mun po pričakovanjih v svojem priporočilu o nadaljnjih korakih ne bo predlagal procesov, ki bi privedli do sojenj pred haaškim sodiščem.

Palestinci že ustanovili komisijo
Palestinski predstavnik pri ZN-u Rijad Mansur je po predaji poročila povedal, da je palestinski predsednik Mahmud Abas pred dnevi ustanovil komisijo za preiskavo zločinov med ofenzivo v Gazi, ki jo sestavljajo številni sodniki in profesorji prava, ki so tudi že pripravili načrt preiskave ter ga priložili poročilu. Svoj odgovor je na začetku tedna sporočil tudi Hamas, palestinska oblast v Gazi, in zavrnil obtožbe o vojnih zločinih, češ da tarče raket, ki jih je izstrelil na Izrael, niso bili civilisti.

Izrael zavrača obtožbe
Izraelska stran je Goldstonovo poročilo označila za "pristransko, napačno in neodgovorno" ter zavrnila neodvisno preiskavo zločinov v Gazi med ofenzivo konec decembra 2008 in januarja lani. Izraelski uradnik je ob predaji poročila poudaril, da namen Izraela ni bilo podrobno odgovoriti na obtožbe in incidente, opisane v Goldstonovem poročilu, temveč pojasniti, zakaj je izraelski pravosodni sistem "zanesljiv" in "neodvisen". Izraelski obrambni minister Ehud Barak je dejal, da nobena vojska ni tako "odgovorna, moralna in natančna" kot izraelska. Kljub vztrajnemu zanikanju izraelske vlade, da je kriva vojnih zločinov, se vrstijo pozivi k neodvisni preiskavi. Decembra lani je britansko sodišče izdalo nalog za aretacijo nekdanje zunanje ministrice in zdajšnje voditeljice opozicije Cipi Livni zaradi domnevnih vojnih zločinov. Propalestinski podporniki v Veliki Britaniji so večkrat poskušali doseči, da bi v skladu z univerzalno jurisdikcijo aretirali izraelske predstavnike.

Vojska izvedla interne preiskave
Neki izraelski uradnik je za BBC povedal, da v vladnem kabinetu obstaja konsenz o tem, da bi morali ustanoviti nekakšno preiskovalno telo, ki bi bilo neodvisno od vojske. Temu nasprotuje le Barak. Kompromisna možnost bi bil lahko odbor sodnikov, ki bi pregledali sklepe internih vojaških preiskav. Izraelska vojska je namreč sprožila okoli 130 preiskav o posameznih incidentih, okoli 30 teh preiskav je kriminalističnih. Najmanj 48 preiskav so končali z ugotovitvijo, da ni bilo storjenega nič napačnega. Ena preiskava se je končala s sodnim preganjanjem vojaka, ker naj bi ukradel kreditno kartico nekega Palestinca.