Zadnji potres ni zahteval žrtev. Foto: Reuters
Zadnji potres ni zahteval žrtev. Foto: Reuters

Tresenje tal je porušilo še nekatere poškodovane zgradbe, tamkajšnje oblasti pa opozarjajo, da so tudi tiste stavbe, ki še stojijo, večinoma zelo nestabilne.

"To je pekel, ki se ne konča," je povedal župan mesta Ussita Marco Rinaldi, medtem ko je župan pokrajine Castelsantangelo sul Nera Mauro Falcucci dejal, da se podirajo tako rekoč vse zgradbe. "Tisto, kar se še ni podrlo, je nestabilno. Mesto je videti, kot da bi ga porušili," je povedal.

Italijanski znanstveniki so sporočili, da je torkov potres površje na nekaterih območjih premaknil za do 70 centimetrov. Po satelitskih posnetkih sodeč gre za okoli 130 kvadratnih kilometrov veliko območje, največje premike pa so zaznali v regiji Castelluccio v bližini mesta Norcia, ki leži le šest kilometrov od epicentra nedeljskega potresa. Tla v Castellucciu so se dvignila ali ugreznila za do 70 centimetrov.

Potresi povezani geodinamično
Avgustovskemu potresu z magnitudo 6,0, v katerem je umrlo 298 ljudi, je v osrednji Italiji sledilo na tisoče blažjih sunkov, nato pa nedeljski, še silovitejši, z magnitudo 6,5. Vsi potresi so geodinamično povezani, je povedal vodilni italijanski seizmolog Gianluca Valensise. Kot je opozoril, bi lahko to dogajanje sprožilo učinek domin, ko bi en močan potres vodil k drugemu vzdolž osrednje apeninske prelomnice.

Italijanska vlada je v ponedeljek popoldne na izredni seji sprejela več odločitev glede popotresne obnove. "Obnovili bomo vse, tudi cerkve in turistične znamenitosti," je na novinarski konferenci po seji obljubil premier Matteo Renzi. "Gre za izredne dogodke in potrebujemo izredne ukrepe. Ti kraji imajo dušo, ki je ne smejo izgubiti," je dodal.

Napovedal je, da bodo v roku 72 ur sprejeli nov zakon, s katerim bodo pospešili postopke in zagotovili dodatne kadre za spopad s kriznimi razmerami. Vlada je tudi razširila pooblastila vodji italijanske civilne zaščite.