Španski premier Pedro Sanchez. Foto: EPA
Španski premier Pedro Sanchez. Foto: EPA

Španija in Portugalska sta v ponedeljek utrpeli obsežen električni mrk. V Španiji naj bi zaradi tega umrlo najmanj pet ljudi.

Energetski operaterji v obeh državah so zavrnili možnost kibernetskega napada, a španska vlada ne izključuje "nobene hipoteze", špansko sodišče pa je sprožilo preiskavo o tem, ali je šlo morda za "računalniško sabotažo" zoper "kritično špansko infrastrukturo".

Sanchez je v torek zvečer zasebne energetske operaterje, pa tudi nacionalni operater omrežja REE, pozval k nujnemu sestanku na temo mrka, poroča britanski Guardian. Po sestanku je na omrežju X poudaril pomen hitrega in skupnega ukrepanja.

Kot je dejal, se je predstavnikom podjetij zahvalil za hitro obnovo dobave elektrike, pozval jih je tudi k sodelovanju z vlado in neodvisnimi organizacijami pri ugotavljanju vzrokov za incident.

Preiskava ugotavlja, kaj se je zgodilo v ponedeljek ob 12.33, ko je za pet sekund nenadoma izginilo 15 gigavatov energije, kar je 60 odstotkov vse energije, ki so jo uporabljali.

Predsednica REE-ja Beatriz Corredor je v intervjuju za radio Cadena Ser v sredo zjutraj dejala, da sicer vejo, kaj je povzročilo mrk, a da še vedno preverjajo ogromno količino podatkov. Zavrnila je svoj odstop zaradi incidenta.

Kritike na račun zanemarjanja jedrske energije

Sanchezovi politični nasprotniki trdijo, da je pred jedrsko energijo postavljal energijo iz obnovljivih virov, ne da bi razmišljal o posledicah, zdaj pa naj bi krivdo za mrk želel prevaliti na zasebna energetska podjetja.

Konservativna Ljudska stranka (PP) Sáncheza obtožuje, da izvaja "informacijski mrk" glede incidenta. Poziva ga, naj se pojavi pred kongresom in podrobno predstavi, kaj vse ve glede dogodka.

PP je še poudaril, da je bila Beatriz Corredor ministrica v prejšnji vladi socialistov.

Ta stranka pa je bila pred pol leta tarča kritik zaradi počasnega in nezadostnega odziva na uničujoče poplave, v katerih je v Valencii, eni od pokrajin, kjer vlada PP, umrlo 227 ljudi.

Tudi v skrajno desni stranki Vox Sanchezu očitajo, da nasprotuje jedrski energiji iz ideoloških razlogov, zaradi česar se je, kot pravijo, zgodil mrk.

Premier je te kritike zavrnil. "Tisti, ki ta incident povezujejo s pomanjkanjem jedrske energije, bodisi lažejo bodisi kažejo svojo nevednost," je dejal. Dodal je, da jedrska proizvodnja energije "ni nič odpornejša" od drugih virov elektrike.

Tudi predsednica nacionalnega operaterja omrežja Corredro je dejala, da ni pravilno povezovati mrka z vse večjim zanašanjem Španije na obnovljive vire energije.