Julija Timošenko je bila v 90. letih prejšnjega stoletja med najbogatejšimi Ukrajinci, leta 2004 pa je bila ena izmed nosilk oranžne revolucije. Foto: EPA
Julija Timošenko je bila v 90. letih prejšnjega stoletja med najbogatejšimi Ukrajinci, leta 2004 pa je bila ena izmed nosilk oranžne revolucije. Foto: EPA

Sodišče v Strasbourgu je zahtevalo, da se pravno preveri odvzem prostosti Timošenkovi, ki so jo oktobra leta 2011 obsodili na sedem let zapora zaradi zlorabe položaja ob podpisu pogodbe o dobavi ruskega plina.

Glede pritožbe Timošenkove zaradi trpinčenja med njeno premostitvijo v bolnišnico lani pa so sodniki strasbourškega sodišča razsodili, da ni bilo kršitve evropske konvencije o človekovih pravicah.

Njena hčerka Jevgenija je razsodbo sodišča označila za "prvo zmago" na poti njene matere do izpustitve. "Gre za prvo zmago, prvi korak k njeni popolni politični rehabilitaciji in njeni takojšnji izpustitvi," je novinarjem v Kijevu dejala Jevgenija Timošenko.

Timošenkova se počuti "moralno svobodno"
Odvetnik Timošenkove je ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča pozval, naj njegovo klientko nemudoma izpusti na prostost.

"Predsednika Janukoviča pozivam, naj se ne pritoži in raje sledi razsodbi. Edina stvar, ki jo je zdaj treba storiti, je izpustitev Timošenkove na prostost," je dejal.

Timošenkova je izrazila zadovoljstvo z razsodbo, za katero upa, da bo prinesla konec lažem o njej. "Evropsko sodišče me je praktično prepoznalo kot politično ujetnico," je zapisala v izjavi, ki je bila objavljena na spletni strani njene stranke Blok Julije Timošenko.

Nekdanja premierka je sicer še dodala, da se kljub temu, da je v zaporu, že počuti "moralno svobodno".

Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice ne pomeni, da bodo Timošenkovo avtomatično izpustili na prostost, saj je uresničitev razsodbe stvar Ukrajine. Odločitev sodišče tudi ni pravnomočna, saj lahko Ukrajina zahteva, da primer obravnava še veliki senat sodišča.

Ukrajinski predstavnik pri sodišču v Strasbourgu Nasar Kulšicki je dejal, da bo Ukrajina razsodbo sodišča še preučila. "Odločitev moramo najprej dobiti. Nato jo bomo analizirali. Do takrat ne morem ničesar komentirati," je dejal.