Mišković se je zanimal tudi za slovenske naložbe. Foto: EPA
Mišković se je zanimal tudi za slovenske naložbe. Foto: EPA
Grozi mu deset let zapora. Foto: EPA

Do zdaj je najvišja varščina, ki jo je določilo srbsko pravosodje, znašala milijon evrov, plačal pa jo je nekdanji predsednik Nogometne zveze Srbije Zvezdan Terzić.

Mišković v skladu z odločitvijo sodišča ne sme zapustiti kraja bivališča v Beogradu, začasno so mu odvzeli potni list, enkrat mesečno pa se bo moral tudi javljati na policijski upravi. Na odločitev sodišča se lahko pritoži tožilstvo sodišča za organizirani kriminal, vendar pa tožba ne zadrži izvršitve odločbe sodišča.

Obtožen tudi sin
Mišković je skupaj s še desetimi sodelavci obtožen, da je z zlorabo položaja med privatizacijo oškodoval cestna podjetja za najmanj 154 milijonov evrov, državni proračun pa z utajo davkov za 4,3 milijona evrov. Med obtoženimi sta tudi Miškovićev sin Marko ter lastnik skupine Nibens Milo Đurašković. Zadnji je v priporu, Miškovićev sin Marko je od aprila v hišnem priporu, preostali obtoženi pa se branijo s prostosti.

Za obe kaznivi dejanji - zlorabo položaja in utajo davkov - je zagrožena kazen desetih let zapora.

Oba Miškovića in Đurašković so obtoženi, da so med letoma 2005 in 2010 kot solastniki privatiziranega Cestnega podjetja Niš (PZP Niš) ter prek njega tudi kot solastniki cestnih podjetij Beograd, Kragujevac, Vranje in drugih iz teh podjetij nezakonito pridobili denar in premoženje.

Miškovićev imperij
Mišković je svoj poslovni imperij zgradil v 90. letih po zaslugi privilegijev, ki jih je imel na račun povezav z režimom pokojnega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, saj je bil viden član Jugoslovanske levice (JUL), ki jo je vodila Miloševićeva žena Mira Marković. Mišković je bil namreč v času embarga in tudi pozneje ekskluzivni uvoznik za različno blago, od izdelkov znamke Nike do hrane in cigaret, kar mu je prineslo ogromno bogastvo. Tudi v zadnjih letih naj bi imel vidno vlogo v politiki, saj so ga nekateri časniki povezovali s stranko nekdanjega srbskega predsednika Borisa Tadića.

Miškovićevo premoženje so leta 2007 ocenjevali na dve milijardi dolarjev, a se je pozneje zaradi krize na nepremičninskem trgu skrčilo. Predlani je Mišković belgijski družbi Delhaize prodal trgovski del Delte, za kar je dobil 930 milijonov evrov, pred tem pa je za več sto milijonov evrov Generaliju prodal zavarovalnico Delta. Krovna družba Delta se je preusmerila v kmetijstvo in živilsko industrijo ter gradnjo cest.

Mišković je želel po lastnih navedbah že pred leti trgovsko vstopiti tudi na slovenski trg, a naj ne bi našel ustrezne lokacije za prvi Deltin center v Sloveniji. Pozneje naj bi želel prevzeti Mercator, pa tudi Fructal, vendar od obeh poslov razen govoric ni bilo nič. Ob razpisu za gradnjo športno-trgovskega centra Stožice je Miškovićeva Delta dala najboljšo ponudbo za izgradnjo centra, vendar se je pozneje zaradi likvidnostnih težav umaknila iz projekta.