Švedska je sicer za članstvo v Natu skupaj s Finsko zaprosila že maja 2022, kmalu po ruski invaziji v Ukrajino. Foto: Reuters
Švedska je sicer za članstvo v Natu skupaj s Finsko zaprosila že maja 2022, kmalu po ruski invaziji v Ukrajino. Foto: Reuters

Turčija je od Švedske zahtevala ukrepe proti članom Kurdske delavske stranke, ki jih ima za teroriste. Da bi ji ugodil, je Stockholm dopolnil ustavo in sprejel novo protiteroristično zakonodajo. Odpravil je tudi omejitve glede izvoza orožja v Turčijo.

Pogoji Turčije in zavlačevanje Madžarske

Proces je oteževalo tudi zavlačevanje madžarskega premierja Viktorja Orbana. Madžarska, ki po ruski invaziji v Ukrajini ohranja tesne vezi s Kremljem, je z ratifikacijo med drugim odlašala zaradi švedskih kritik stanja vladavine prava in svobode medijev na Madžarskem. Prav tako je Budimpešta večkrat obsodila "odkrito sovražni odnos" Švedske. Madžarska se je sicer soočala z vse večjim pritiskom ZDA in držav članic EU-ja, naj vendarle ratificira pristopni protokol Švedske, kar je madžarski parlament, kot zadnji med parlamenti članic Nata, 26. februarja tudi storil.

Švedski premier Ulf Kristersson in zunanji minister Tobias Billstrom sta tako na ameriškem zunanjem ministrstvu v Washingtonu že deponirala dokumente o pristopu njune države v zvezo Nato, v ponedeljek pa bo na sedežu Nata v Bruslju slovesnost, v okviru katere se bo Švedska s simboličnim dvigom zastave kot 32. članica pridružila obrambni zvezi.

"Švedska se je svobodno, demokratično, suvereno in enotno odločila za vstop v Nato," je na slovesnosti v Washingtonu z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinkenom izjavil Kristersson in poudaril, da članstvo Švedske v Natu pomeni zmago za svobodo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Blinken je medtem ob prejemu dokumentov kot prvi pozdravil vstop Švedske v zavezništvo. "Dobre stvari pridejo k tistim, ki čakajo. To je bila nekoliko dolga pot, vendar mislim, da smo že od prvega dne vedeli, da bomo danes tukaj, in zdaj smo," je še dodal. Tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je na omrežju X pozdravil širitev Nata. Prepričan je, da sta z vstopom tako Švedska kot Nato postala močnejša in varnejša.

Švedski je ob "zgodovinskem koraku za to državo in našo skupno varnost" na omrežju X čestitala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Bolj suverena Evropa, zlasti na področju obrambe, je ključna za krepitev Nata," je pri tem zapisala. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je menil, da je Švedska znotraj Nata "bolj zaščitena pred ruskim zlom".

Tudi Slovenija je pozdravila vstop Švedske v zvezo Nato. Veselimo se skupnega dela za kolektivno varnost, ki bo temeljil na naših skupnih vrednotah, kot so svoboda, demokracija in vladavina prava, je na omrežju X zapisalo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.

Švedska je sicer za članstvo v Natu skupaj s Finsko zaprosila že maja 2022, kmalu po ruski invaziji v Ukrajini. Finska je po ratifikaciji njene prošnje v vseh državah Nata članica zavezništva postala aprila lani, zdaj pa je po dolgotrajnem procesu članica tudi Švedska.