Napad na Kijev. Foto: Reuters
Napad na Kijev. Foto: Reuters

"Ruska federacija je na naših ozemljih, ki so trenutno okupirana, vključno s Krimom, nakopičila več kot 420.000 pripadnikov vojske," je Skibicki po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal na novinarski konferenci v Kijevu.

Omenjena številka ne vključuje pripadnikov ruske nacionalne garde in drugih posebnih enot na ukrajinskem ozemlju, je povedal Skibicki. Kot je dodal, Rusija v zadnjem mesecu dejavno napada s Krima, ki si ga je priključila leta 2014. Od tam naj bi ciljala na ukrajinski pristanišči Izmajil in Reni.

Medtem je v noči na nedeljo območje Kijeva napadlo 32 ruskih brezpilotnih letalnikov, od tega jih je ukrajinska protiletalska obramba sestrelila 25, je sporočila ukrajinska vojska.

Po navedbah vodje vojaške uprave v Kijevu Sergeja Popka je bila v napadu poškodovana večnadstropna stavba v ukrajinskem glavnem mestu in več cest ter električnih napeljav. Ranjen je bil najmanj en človek.

Ostanki brezpilotnika v Kijevu. Foto: EPA
Ostanki brezpilotnika v Kijevu. Foto: EPA

Ukrajinska protiofenziva na vzhodu države se medtem nadaljuje, pri tem pa se spoprijema s srditim odporom ruskih sil, poroča AFP. Nove napade so ruske sile izvedle tudi na območju Harkova na severovzhodu Ukrajine na območjih, ki so jih ukrajinske sile lani osvobodile, dodaja.

Po besedah namestnice ukrajinskega obrambnega ministra Hane Maljar poskušajo ruske sile na vzhodu razkropiti ukrajinsko obrambo, "da nam je ne bi uspelo nakopičiti v okolici Bahmuta, kjer uspešno napredujemo". Kot je opozorila, so ruske sile "močne, imajo več ljudi in orožja".

Milley: Vreme dopušča še mesec dni za protiofenzivo

Načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA general Mark Milley je za BBC dejal, da ima Ukrajina na voljo še 30 do 45 dni časa, v katerem bo vreme ugodno za bojevanje, nato pa se bo začelo hladnejše vreme s padavinami, kar bo povzročilo blato, zato bo manevriranje težje.

Za zdaj je tako nemogoče reči, ali je protifenziva uspešna ali ne, je dejal. Priznal je sicer, da poteka počasneje od pričakovanj, a hudi boji še potekajo, ukrajinske sile pa dosegajo "stalen napredek".

Čeprav so ukrajinske sile v protiofenzivi prevzele nadzor nad malo ozemlja, ukrajinska vojska pravi, da so prebili mogočno prvo rusko obrambno linijo na jugu.

Milley je še dejal, da je že na začetku vojne napovedal, da bo vojna počasna in dolga z velikim številom žrtev.

Ukrajinska vojska: Napredovali smo za 1,5 kvadratna kilometra

Ukrajinska vojska je medtem po lastnih navedbah ponovno osvojila nadaljnjih 1,5 kvadratna kilometra ozemlja v okolici nedavno osvojenega kraja Robotine na jugu države.

Oskrbovanje ukrajinskega vojaka blizu frontne črte v Bahmutu. Foto: EPA
Oskrbovanje ukrajinskega vojaka blizu frontne črte v Bahmutu. Foto: EPA

"Rusi se oklepajo vsakega metra naše ukrajinske zemlje (...) Vendar si oborožene sile Ukrajine prizadevajo čim bolj otežiti oskrbo ruske vojske in na določenih območjih to obrodi sadove," je po poročanju ukrajinskih medijev, ki jih povzema nemška tiskovna agencija DPA, sporočil predstavnik ukrajinske vojske Oleksander Štupun.

Pri kraju Marjinka na območju Donecka na vzhodu države je ukrajinska vojska po navedbah Štupuna odbila okoli 15 ruskih poskusov napada. Ruskim silam naj bi po ukrajinskih navedbah spodletel poskus napada tudi v bližini kraja Berestove. Po podatkih ukrajinskega generalštaba je v zadnjih 24 urah potekalo več kot 30 spopadov, še poroča DPA.

Ubita španska humanitarna delavka in Kanadčan

V streljanju v bližini mesta Bahmut na vzhodu Ukrajine pa je bila v soboto ubita humanitarna delavka iz Španije. "Izstrelek je zadel vozilo, v katerem je potovala španska državljanka, ki je tam delala za nevladno organizacijo in nudila humanitarno pomoč Ukrajini," je ob robu vrha G20 v New Delhiju povedal španski zunanji minister José Manuel Albares.

Španski časnik El Mundo je poročal, da je bila ubita 32-letna Emma Igual, ki je vodila organizacijo Road to Relief. Po poročanju El Munda je bil v omenjenem ruskem napadu v soboto zjutraj ubit tudi kanadski državljan, državljana Nemčije in Švedske pa sta bila huje ranjena. Skupina humanitarnih delavcev naj bi bila na poti na območje Bahmuta, da bi tam poskrbeli za civiliste.

Rusko obrambno ministrstvo je medtem sporočilo, da je uničilo tri vojaške gliserje v Črnem morju, ki naj bi prevažali ukrajinske vojake na polotok Krim, ki si ga je leta 2014 priključila Rusija.

V ločenem sporočilu je ruska vojska še navedla, da je njena zračna obramba sestrelila osem ukrajinskih brezpilotnih letalnikov nad Krimom in še enega v regiji Brjansk v bližini ukrajinske meje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

RTV Slovenija na obisku pri Slovenki v Ukrajini

Kijev prosi za dodatne pošiljke težkega orožja

Novoimenovani ukrajinski minister za obrambo Rustem Umerov je v soboto na novinarski konferenci v Kijevu pozval ukrajinske partnerice k dodatnim pošiljkam težkega orožja. "Hvaležni smo za vso dosedanjo podporo. A potrebujemo več težkega orožja," je dejal po poročanju katarske tiskovne agencije QNA.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba pa je izrazil obžalovanje, ker ni napredka pri ustanovitvi mednarodnega sodišča za sojenje ruskim voditeljem in pri prenosu zamrznjenega ruskega premoženja v obnovo Ukrajine.

"Na žalost smo v slepi ulici pri obeh zadevah, saj so razhajanja pri prvi, pri drugi pa je očitno pomanjkanje volje," je dejal. "To moramo spremeniti," je dodal v govoru na konferenci v petek v Kijevu, katerega vsebina je prišla v javnost v soboto.

Rusija izvaja volitve tudi na zasedenih ozemljih

V Rusiji in na ozemljih v Ukrajini, ki jih ta zaseda, je danes glavni dan regionalnih in lokalnih volitev. Volivci in volivke med drugim volijo nove guvernerje regij, regionalne parlamente in župane. Ukrajina in njene zahodne zaveznice so volitve na zasedenih ozemljih v Ukrajini obsodile kot lažne in napovedale, da izidov ne bodo priznale.

Volitve so marsikje potekale že v petek in soboto, glas je bilo ponekod mogoče oddati tudi prek spleta, za kar se je v soboto odločil tudi ruski predsednik Vladimir Putin in pozval k udeležbi na volitvah.

Med drugim volijo novega župana v Moskvi, kjer se ponovna izvolitev obeta zdajšnjemu županu Sergeju Sobjaninu, sicer članu vladajoče stranke Enotna Rusija, ki jo vodi tesen zaveznik Putina, Dmitrij Medvedjev.

Poleg tega volivci in volivke izbirajo guvernerje v 22 regijah in člane 16 regionalnih parlamentov.

Volitve so oblasti razpisale tudi na zasedenih ozemljih v Ukrajini, na Krimu, ki si ga je Moskva priključila leta 2014, ter v regijah Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk, ki si jih je Rusija enostransko priključila septembra lani, čeprav jih ne nadzira v celoti.

Opazovalci volitev opozarjajo, da te v Rusiji še nikoli niso bile tako nesvobodne kot tokrat. Po navedbah neodvisne organizacije za spremljanje volitev Golos v državnih institucijah denimo nadrejeni odkrito pozivajo zaposlene, naj glasujejo za kandidate Enotne Rusije. Obenem jih državni mediji vseskozi hvalijo, kampanje pa ob odsotnosti resne opozicije tako skorajda ne potrebujejo.

Neodvisni volilni opazovalci so že v soboto poročali tudi o številnih kršitvah na voliščih – od kupovanja glasov do ustrahovanja opazovalcev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Kijev: Rusija ima v Ukrajini več kot 420.000 vojakov