Šeks je za desno usmerjeni časopis Hrvatski list, del novinarjev dnevnikov Jutarnji list in Slobodna Dalmacija, Novi list ter tednik Globus in Nacional označil za hijene, pse, piraje, agente tajnih služb in pripadnike podzemlja. Po njegovih besedah jih je mogoče prepoznati po tezah, da je na Hrvaškem potekala državljanska vojna.
"Pri teh psih, hijenah in pirajah sem odgovoren tudi zato, ker sem generalu Anteju Gotovini preprečil pogovor s preiskovalcem haaškega sodišča," je med drugim dejal Šeks.
Kot glavni razlog za njegovo jezo nad predstavniki sedme sile Jutarnji list vidi poročilo nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International, ki je od hrvaškega pravosodja zahtevala preiskavo Šeksove vloge v vojnih zločinih v Slavoniji leta 1991, o čemer je govoril tudi obsojenec za vojne zločine in nekdanji poslanec v saboru Vladimir Glavaš.
Jutarnji list navaja še dva morebitna razloga za besedni napad na svoje nasprotnike. Prvi so različni primeri proti Šeksu, ki so povezani z veliko bolj "svežimi" dogodki kot obtožbe AI in o katerih se govori v krogih pri državnem tožilstvu. Kot drugi morebitni razlog Šeksovega sovražnega govora pa navaja njegov poskus "pripraviti teren" za vstop v boj za oblast v vladajočem HDZ-ju.
Na volitve z delitvami
Po pisanju reškega Novega lista so Šeksove skesane izjave o haaškemu obtožencu Gotovini ena izmed prvih napovedi predvolilne strategije HDZ-ja, ki naj bi znova temeljila na tradicionalni ideološki delitvi na rdeče, črne in modre.
"Napihovali bodo domoljubne in nacionalne občutke ter predstavljali HDZ kot edinega zaščitnika vsega, kar je hrvaško," je reški časnik komentiral Šeksovo spremenjeno retoriko do Gotovine. Ko je bil Gotovina na begu, je namreč Šeks dejal, da ga je treba "locirati, identificirati in prijeti ter pripeljati" v zapor Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
V pojasnilih, ki so jih od njega zahtevali novinarji, je Šeks le potrdil, da je "v svojem intervjuju natančno ugotovil, kateri novinarji se obnašajo kot hijene, psi in piraje". Sam jih je označil le za "formalne novinarje", saj po njegovih besedah v resnici "najhujši obrekovalci in politični agitatorji".
Šeks je razložil, da je mislil novinarje, ki ga "brez kakršnih koli dokazov ali pravil profesionalne etike žalijo, ponižujejo, obrekujejo ter obtožujejo in obsojajo za najtežje oblike zločinov". "V nekaterih člankih celo neposredno pozivajo k moji fizični likvidaciji. Gre za linč," je dejal Šeks, ki meni, da omenjeni novinarji delajo za "določene interesne skupine", ki ga želijo diskreditirati kot "poosebljenje bleščečih časov novejše hrvaške zgodovine".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje