Foto: EPA
Foto: EPA

"V Moderni smo prepričani, da cepivo proti covidu-19 Comirnaty, ki ga tržita Pfizer in Biontech, krši patente za tehnologijo RNK, ki smo jih prijavili med letoma 2010 in 2016," so v sporočilu za javnost zapisali v ameriški družbi Moderna, ki ima sedež v univerzitetnem mestu Cambridge v ameriški zvezni državi Massachusetts.

"Tožbe vlagamo, ker želimo zaščititi inovativno platformo tehnologije mRNK, ki smo jo razvili prvi, v njen razvoj vložili milijarde dolarjev in jo patentirali v desetletju pred izbruhom novega koronavirusa," so dodali.

Moderna pričakuje odškodnino za ustvarjene ekonomske koristi Pfizerja in Biontecha od prodaje cepiva v državah zunaj te 92-erice.

V podjetju trdijo, da je bila ta revolucionarna nova tehnologija razvoja cepiv, ki predstavlja velik korak naprej od klasičnih in vektorskih cepiv, bistvena za hiter razvoj njihovega "varnega in učinkovitega" cepiva proti covidu-19, imenovanega Spikewax. Pfizer in Biontech pa sta, kot so prepričani, tehnologijo kopirala brez soglasja Moderne.

Po njihovem prepričanju Pfizer in Biontech nista imela potrebnih znanj in izkušenj pri razvoju cepiv na podlagi tehnologije mRNK, zato sta zavestno sledila Moderninemu zgledu pri razvoju svojega cepiva.

Tožbo je družba vložila tako v ameriški zvezni državi Massachusetts kot na deželnem sodišču v Düsseldorfu.

Vsa podjetja z milijardnimi zaslužki

Moderna je zaradi uspešnosti cepiva Spikewax lani iz podjetja, ki je vlagalo velike vsote denarja v razvoj in ustvarjalo visoke izgube, postala velikan v panogi z milijardnimi prihodki in dobički.

Enako velja za Biontech, Pfizer pa je zaradi cepiva Comirnaty le še okrepil svoj status velikana v farmacevtski panogi. Spikewax in Comirnaty sta namreč najbolj uporabljani cepivi proti covidu-19.

Moderna cepiva sprva ni patentirala

Oktobra 2020 se je sicer Moderna zavezala, da patentne zaščite cepiva ne bo uveljavljala v času trajanja pandemije covida-19. Marca 2022 je to zavezo spremenila, saj oskrba s cepivi po njenem prepričanju v velikem delu sveta ni več ovira za spopad s pandemijo. Je pa ohranila svojo zavezo neuveljavljanja zaščite v 92 srednje razvitih in nerazvitih državah.