V bolnišničnem centru za nujno pomoč skupaj s kolegi iz mariborskega zdravstvenega doma pregledajo 83.000 bolnikov. Foto: BoBo
V bolnišničnem centru za nujno pomoč skupaj s kolegi iz mariborskega zdravstvenega doma pregledajo 83.000 bolnikov. Foto: BoBo

Predstojnik centra za nujno medicinsko pomoč v UKC-ju Maribor Roman Košir je pojasnil, da s tovrstnim sodelovanjem ne bodo mogli reševati razmer v nedogled, saj zaradi napovedanih odpovedi družinskih zdravnikov in izjemno težkih kadrovskih razmer tudi mariborska bolnišnica službe za nujno pomoč ne bo mogla izvajati na sedanji ravni.

V bolnišničnem urgentnem centru skupaj s kolegi iz mariborskega zdravstvenega doma zdaj pregledajo 83.000 bolnikov, od tega so jih doslej 43.000 obravnavali zdravniki zdravstvenega doma, ki so nato bolnike ustrezno napotili na ustrezne oddelke bolnišnice.
"Razmere, ki prihajajo, nas resno skrbijo, zato javno pozivamo vse deležnike zdravstvenega sistema, da so družinski zdravniki izjemno pomemben in vitalni del tudi ohranjanja urgentne dežurne službe, zato si brez njih dela v urgenci UKC-ja Maribor ne predstavljamo. Če bo prišlo do najhujšega, bo to imelo izjemne negativne učinke na delovanje urgence v Mariboru," je posvaril Košir.

Zdravniki odpovedi prestavili na jesen

Predstojnica splošnega zdravstvenega varstva v ZD-ju Maribor Maja Arzenšek je ob tem povedala, da že kar nekaj časa opozarjajo na problematiko v družinskih ambulantah in preobremenitve zdravnikov že pri rednem delu, ob tem, da hkrati njihovo delo zajema tudi prisotnost v dežurni službi. Po sprejetju aneksa ena k splošnemu dogovoru, ki so ga razumeli kot korak v pravo smer, so sicer v mariborskem zdravstvenem domu odločitev o odpovedi družinskih zdravnikov preložili na september, če bo seveda v tem času sprejet aneks dve in s tem ustrezno financiranje.

"S kadrovskimi težavami se srečujemo že zdaj, kar sicer ni neposredno povezano s skupinskimi odpovedmi. Upam, da do črnega scenarija ne bo prišlo in da se bodo stvari uredile, res pa je, da smo nekaj časa že zamudili, saj je bilo v zadnjih letih novih specializantov družinske medicine zelo malo," je dodala Arzenškova in poudarila, da jim za zdaj vseeno uspe opraviti vse naloge.

Po besedah strokovnega direktorja UKC-ja Maribor Matjaža Vogrina se moramo vsi zavedati, da bolniki, ki potrebujejo urgentno pomoč, ne morejo čakati. Zato je ekipi urgentnega centra hvaležen, da jim je v dogovoru s kolegi iz zdravstvenega doma uspelo rešiti razmere tako, da bo UKC Maribor prevzel del dela.

Optimizem tudi zaradi nove ekipe na ministrstvu

Ob tem je optimističen glede razrešitve sedanjih razmer v Sloveniji na tem področju, saj se je nova ekipa ministrstva za zdravje pravilno lotila reševanja problematike. Tudi v UKC-ju Maribor po njegovem mnenju kaže na boljše čase, saj so že dobili enega novega specialista nujne medicinske pomoči, letos pričakujejo še štiri, nekaj pa tudi naslednje leto. Tako bodo lahko z lastnim kadrom bistveno izboljšali delo in ne bodo imeli več samo ustreznih prostorov za nujno pomoč, ampak tudi dobro kadrovsko zasedbo, je poudaril.