Gostinske storitve na prostem so že v polnem teku. Foto: BoBo
Gostinske storitve na prostem so že v polnem teku. Foto: BoBo

Od konca marca, ko je na vprašanje, ali so zaskrbljeni zaradi epidemije novega koronavirusa, 84 odstotkov vprašanih odgovorilo, da so bolj zaskrbljeni, je do danes delež takšnih upadel na 52 odstotkov. Hkrati se je zvišal delež tistih, ki na isto vprašanje odgovarjajo, da so manj zaskrbljeni. Konec marca je bilo takšnih 16 odstotkov, danes 48 odstotkov.

Glede ukrepov, ki jih za zajezitev epidemije sprejema država, prevladuje prepričanje, da so ti ravno pravšnji. Tako meni 47 odstotkov vprašanih. Da so ukrepi prestrogi, je prepričanih 42 odstotkov vprašanih, medtem ko se 11 odstotkom zdi, da so še premalo strogi. Občutek glede strogosti ukrepov se sicer spreminja glede na razvoj epidemije. Še konec marca, ko je epidemija začela postopno popuščati, je mnenje, da so ukrepi ravno pravšnji, izražalo 57 odstotkov vprašanih, da so prestrogi, je menilo šest odstotkov vprašanih, da bi morali biti še strožji, pa je takrat menilo 37 odstotkov vprašanih.

V Valiconovi raziskavi so sodelujoče tudi povprašali, ali se jim zdijo protesti s kolesi v večjih slovenskih mestih primeren način izražanja mnenja. 32 odstotkom vprašanih se zdi takšen način povsem primeren. Bolj primeren se zdi 22 odstotkom vprašanim, bolj neprimeren pa 15 odstotkom. Da protesti s kolesi sploh niso primeren način izražanja mnenja, meni 21 odstotkov vprašanih, deset odstotkov pa jih je neodločenih.

Raziskavo je Valicon izvedel s spletno anketo med 12. in 14. majem, v njej pa je sodelovalo 541 ljudi.