Izraz konura rejci ptic uporabljajo za skupino med seboj podobnih, večinoma rumenih južnoameriških papig. Foto: Reuters
Izraz konura rejci ptic uporabljajo za skupino med seboj podobnih, večinoma rumenih južnoameriških papig. Foto: Reuters
Živalski blues: Papiga conura

Konura je ime, ki ga rejci ptic uporabljajo za skupino med seboj po videzu podobnih, večinoma rumenih južnoameriških papig. Vinko Bogataj goji papige že več kot 30 let. Trenutno ima v svoji zbirki več kot 20 vrst papig, od tega tri konure, oziroma ptice iz rodu Pyrrhura.

V tem rodu je 16 vrst, med njimi zelenolična konura, z dvema podvrstama – rumenoprsa konura in ananasna konura (angl. pineapple conure). Prav slednjo ima najraje med vsemi svojimi pticami. S križanjem je takšno ptico vzgojil sam. Z njo se ponaša tudi na različnih tekmovanjih.

V Sloveniji trije rejci
V Sloveniji se s konurami resneje ukvarjajo le trije rejci. Kot je dejal Bogataj, se je treba z njimi več ukvarjati kot z drugimi papigami, bolj je treba paziti na prehrano, valjenje jajc traja več časa, poleg tega pa konure pogosto same razbijejo svoja jajca, če se počutijo ogrožene. Samica sicer enkrat ali dvakrat na leto izleže med 4 in 6 jajc. Na človeka se konure zelo navežejo. Bogataj je pojasnil: "Mladičke nahranim ročno. To pomeni, da jih vzamem materi pri 12 ali 14 dneh, jih dam v inkubator in hranim na roke. Te ptice, ko zapustijo inkubator, želijo samo človeka. Stalno želijo biti ob njem. Tudi spi ob njem, tudi v posteljo gre, če ji dovoliš, in se vrže na hrbet ter tako tudi spi."

Bogatajeve konure prosto letajo po stanovanju: "Kletka je za njih smrt, zato ker so vzgojene, da so pri človeku. Ona ne pozna drugega kot človeka in samo išče, kako bi bila blizu. Zdaj pa – marsikomu je že tudi pobegnila. Se pa rade vračajo domov."

Vabljeni k poslušanju oddaje Živalski blues. Oddaja je na sporedu vsako sredo ob 10.30 na Radiu Koper.

Živalski blues: Papiga conura