V vesolju potrebujemo neko enotno politiko z jasnimi pravili, ki bodo zaščitila interes javnosti, je pred kratkim izpostavil Mazlan Othman iz ZN-a. Foto: ESA
V vesolju potrebujemo neko enotno politiko z jasnimi pravili, ki bodo zaščitila interes javnosti, je pred kratkim izpostavil Mazlan Othman iz ZN-a. Foto: ESA

Izgubili bi lahko televizijske signale, vremenske in navigacijske satelite, mednarodne telefonske povezave in še kaj. Odkar je človek pred 53 leti v Zemljino orbito poslal prvi predmet - sovjetski satelit Sputnik 1 -, je namreč človeštvo v vesolju ustvarilo na desetine milijonov odpadnih predmetov in razbitin. Te smeti so posledica razpadlih raket, odsluženih satelitov in drobcev vojaških izstrelkov.

Pred temi razbitinami, ki potujejo po orbiti z veliko hitrostjo, satelitov ne morejo zavarovati. Nenadna verižna reakcija, ki bi jo povzročila večja trčenja, bi ogrozila tako komercialne kot vojaške satelite, piše v poročilu Pentagona.

Lani nad Sibirijo večje trčenje
Taka svarila so postala vedno pogostejša vse od lanskega večjega trčenja med nedelujočima rusko vojaško sondo in ameriškim komunikacijskim satelitom, ki se je zgodilo nad Sibirijo. Trk pri hitrosti več kot 24.138 km/h je za seboj pustil oblak iz več kot 1.500 delcev vesoljskih smeti, ki se mu je nato morala umakniti tudi Mednarodna vesoljska postaja.

Ogromno količino razbitin je v vesolju pustil tudi kitajski preizkus izstrelkov iz leta 2007, ki je v ozračje poslal več kot 150.000 delcev. Ta dva dogodka sta tudi ZDA spodbudila, da podprejo prizadevanja Združenih narodov po določitvi nekakšnih napotkov, ki se jih morajo držati tako podjetja kot države, da bi se končal nered v Zemljini orbiti.