Foto: RTV Slovenija
Foto: RTV Slovenija

"Danes ne boste slišali pravih voditeljev Couleur 3. Studio in njihove glasove so prevzeli roboti," je švicarski radio Couleur 3 sporočil na Twitterju. Prispevke so z glasovi voditeljev opremili s pomočjo programa umetne inteligence ChatGPT.

S kloniranimi glasovi so med drugim opravili tudi intervjuje s "kloni" nekdanjih ameriških predsednikov, Baracka Obame in Donalda Trumpa, navaja nemška tiskovna agencija DPA. "Sliši se kot Couleur 3, a voditelje je zamenjala umetna inteligenca," pravijo klonirani voditelji, katerih glasovi se ne razlikujejo od pravih.

Couleur 3 spada pod švicarsko javno radiotelevizijo RTS, ki svoj program ponuja v vseh štirih uradnih jezikih Švice – francoščini, nemščini, italijanščini in retoromanščini. Radio, ki v prevodu dobesedno pomeni Barva 3, svoj program oddaja v francosko govorečem delu Švice in v kantonu Bern.

Svarila pred potencialnimi dezinformacijami in preostalimi zlorabami

ChatGPT sicer od konca lanskega leta povzroča razburjenje. Med drugim je nemški evropski poslanec Daniel Freund, ki velja za ostrega kritika madžarskega premierja Viktorja Orbana, program prosil, naj napiše rapovsko pesem o korupciji na Madžarskem, ta pa mu je prepričljivo ugodil.

Sorodna novica ChatGPT: "Če je bilo prej potrebnih pet ljudi za neko delo, bosta zdaj dva ali eden"

Pred kratkim je v Nemčiji veliko prahu dvignil tudi s pomočjo umetne inteligence poustvarjen intervju z nekdanjim dirkačem formule 1 Michaelom Schumacherjem, ki je bil objavljen v tabloidu Die Aktuelle. Družina Schumacher je za nemško tiskovno agencijo DPA potrdila, da bo proti tabloidu Die Aktuelle zaradi zavajajočega intervjuja sprožila sodni postopek. Čeprav v članku postane jasno, da je tabloid pisal o lažnem intervjuju, ki ga je ustvarila spletna stran s pomočjo tehnologije umetne inteligence, je urednica nemškega tabloida zaradi objave izgubila službo.

Evropski policijski urad Europol je konec marca posvaril pred zlorabami tovrstnih besedilnih robotov. Ti bi se namreč lahko uporabljali za dezinformacije, kibernetski kriminal, socialni inženiring in druge goljufije, saj ustvarjajo zelo realistična besedila.

ChatGPT je kratica za Chat Generative Pre-Trained Transformer, ustvarilo pa ga je podjetje OpenAI. Je napreden program za komunikacijo z uporabniki, ki je med drugim zmožen napisati esej, skladati glasbo in odkrivati napake v računalniških kodah. Program uporablja algoritem, ki izbira besede na podlagi izkušenj, pridobljenih pri pregledovanju milijard primerov besedil na spletu.