Iz posnetkov kraterja Newton na južni polovici Marsa so razvidne podolgovate, nekaj metrov široke in več sto metrov dolge temne sledi, ki potekajo ob strmih pobočijih. Foto: Nasa
Iz posnetkov kraterja Newton na južni polovici Marsa so razvidne podolgovate, nekaj metrov široke in več sto metrov dolge temne sledi, ki potekajo ob strmih pobočijih. Foto: Nasa
Fotografije z Marsa
Lise se pojavijo ob toplem vremenu in izginejo ob nizkih temperaturah. Foto: Nasa
Fotografije z Marsa
"Zadnje odkritje je težje pojasniti, vendar je najverjetnejši dokaz, da voda na Marsu tudi tekoča," pravi Michael Meyer. Foto: Nasa

Plovilo Mars Reconnaissance Orbiter, ki od leta 2006 kroži v orbiti okoli Marsa in zbira podatke o planetu, je večkrat in na več mestih sprejelo podatke, ki nakazujejo na obstoj tekoče vode na Marsu, je v torek pojasnil Michael Meyer, eden vodilnih znanstvenikov v programu raziskovanja Marsa.

Prve znake o možnosti tekoče vode na Marsu so našli že pred desetimi leti, vendar so to hipoteezo pozneje ovrgli, saj naj bi bila voda tam le v obliki ledu in skoncentrirana ob tečajih planeta.

Posnetki so z južne polovice Marsa
A zadnje analize slik kraterja Newton na južni polovici Marsa, ki jih je na Zemljo poslal Nasin satelit Orbiter, kažejo temne lise v obliki prstov, ki se raztezajo po sipinah in stenah kraterjev v pozni pomladi in poletju, pozimi pa izginejo.

Slike si lahko ogledate tukaj.

Voda naj bi bila zelo slana
"To je najboljši dokaz, ki ga imamo do zdaj, da na Marsu obstaja tekoča voda," je po Nasinem razkritju dejal Philip Christensen, geofizik na arizonski državni univerzi Tempe.

Nasini znanstveniki verjamejo, če je na Marsu tekoča voda, je po vsej verjetnosti zelo slana in se nahaja pod površjem, kar bi pojasnilo, zakaj ne zmrzne pri nizkih temperaturah, ki se lahko spustijo tudi do -128 stopinj Celzija, ali izpari pri nizkem zračnem pritisku.

"Je bolj kot sirup, glede na to, kako teče" opisuje glavni raziskovalec, zadolžen za delo s posebno kamero na Marsovem orbiterju Alfred McEwen in glavni avtor poročila v časniku Science.

Bi lahko vseeno šlo le za prah?
Že prejšnja Nasina odkritja so razkrila dokaze o starih obalnih pasovih in rečnih strugah na Marsu. Prav tako so rezultati analize žlebov pred petimi leti potrdili sveže ostanke mineralov, kar je kazalo na to, da voda teče, vendar to ni bil zadosten dokaz.

"Zadnje odkritje je težje pojasniti, vendar je najverjetnejši dokaz, da je voda na Marsu tudi tekoča," pravi Meyer. "Druga razlaga za periodično zatemnitev v področjih pod drobnogledom je prah, ki se premika po površju planeta. Toda plazovi prahu bi se pojavljali v bolj naključnih intervalih kot pa vsako sezono," je dodal McEwan.

Bližje k najdbi življenja na Marsu?
Lisa Pratt
z univerze Indiana pa je izpostavila, da so potrebne nadaljnje raziskave na sedmih mestih, na katerih so našli ponavljajoče se dokaze o tekoči vodi. "To je naša prva priložnost videti aktivni biološki proces na Marsu."

"Tekoča voda je absolutno bistvena za življenje in na Zemlji najdemo življenje skoraj povsod, kjer je vlaga," ob tem pojasnjuje astrobiolog Lewis Dartnell z univerze v Londonu. To bi lahko po njegovem pomenilo, da bi lahko v taki tekoči vodi živeli mikrobi. Te ugotovitve so skladne tudi z domnevami o obstoju velikih podzemnih slanih jezer na Marsu.
Rdeči planet
Mars je četrti planet od Sonca in sedmi po velikosti. Ime rdeči planet se ga je prijelo zaradi značilne rdeče barve, ki je posledica prisotnosti železovega oksida na njegovi površini. Mars je najbolj podoben Zemlji in ima ledena pokrova na polih, ki se širita ali krčita skladno z letnimi časi.