Raketa Falcon 9 v orbito nosi satelit GRACE-FO. Izstrelitev je potekala 22. maja 2018 iz ameriške vojaške baze Vanderberg v Kaliforniji. Foto: Nasa/Bill Ingalls
Raketa Falcon 9 v orbito nosi satelit GRACE-FO. Izstrelitev je potekala 22. maja 2018 iz ameriške vojaške baze Vanderberg v Kaliforniji. Foto: Nasa/Bill Ingalls
Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On
Tako bosta predvidoma videti satelita GRACE-FO v tirnici okoli Zemlje. Foto: NASA/JPL-Caltech

Kot so sporočili uradni ameriški viri, sta 600-kilogramska satelita, poimenovana Grace-Fo, na hrbtu rakete Falcon 9 (SpaceX) po načrtu poletela v vesolje in le nekaj pozneje poslala prve komunikacijske signale v bazo. Kot pri prejšnji misiji je osnova poimenovanja vnovič Grace (Gravity Recovery And Climate Experiment), Fo pa označuje nadaljevanje (Follow On).

Petletni projekt, ki ga ameriška vesoljska agencija Nasa izvaja skupaj z geološkim raziskovalnim centrom v Potsdamu, je ocenjen na 440 milijonov evrov.

Kot v prvem projektu med letoma 2002 in 2017 bosta tri metre dolga satelita letela 220 kilometrov nad zemeljsko oblo in jo merila.
Enkrat na mesec bo na osnovi podatkov nastala karta s pomembnimi žarišči, ki bo razkrivala podnebne spremembe in spremembe morske gladine.

Prva misija je denimo pokazala, da je Grenlandija med letoma 2002 in 2016 izgubila 270 milijard ton ledu. Tokrat pa bodo podatki še bolj natančni, saj je na krovu tudi nov laserski merilnik. Satelita bosta z njim ves čas zelo natančno merila medsebojno razdaljo. Če se bo ta spremenila, bo to najbrž zaradi vpliva večje ali manjše mase (denimo gorovja) pod njo.
Skupaj bo podatke prejemalo 5.000 naročnikov, med njimi številni hidrologi in oceanologi.
Na isti raketi je bilo v orbito poslanih še pet drugih satelitov.

Video: Posnetek izstrelitve