Tudi ko končno prispejo v Evropo, so migranti in begunci pogosto nastanjeni v športnih dvoranah, nekdanjih vojaških barakah, včasih tudi brez možnosti šolanja in psihološke podpore, opozarja Unicef. Foto: Reuters
Tudi ko končno prispejo v Evropo, so migranti in begunci pogosto nastanjeni v športnih dvoranah, nekdanjih vojaških barakah, včasih tudi brez možnosti šolanja in psihološke podpore, opozarja Unicef. Foto: Reuters
Prebežniki
Med prebežniki, ki skušajo priti v Evropo, je vse več otrok brez spremstva. Foto: Reuters

Kar devet od desetih mladoletnikov, ki so letos prispeli v Italijo, je potovalo brez spremstva in so pogosto žrtve zlorab, opozarja poročilo Sklada Združenih narodov za pomoč otrokom (Unicef). Med prebežniki, ki prihajajo v Evropo, predvsem med tistimi, ki skušajo po morski poti priti iz Libije v Italijo, je vedno več otrok. Ti otroci, ki se pogosto tudi sami odpravijo na dolgo pot v Evropo, da bi pobegnili pred vojno in revščino, so lahko žrtve pretepanj in posilstev ter na poti tvegajo življenje, opozarja Unicef.

Vsak korak prepreden z nevarnostmi
V Libiji je po podatkih Unicefa okoli 235.000 prebežnikov, na območju afriškega Sahela pa je kar 956.000 takih, ki želijo zbežati v Evropo. Med okoli 206.000 ljudmi, ki so od 1. januarja do 4. junija letos po morski poti prispeli v Evropo, je bil vsak tretji otrok, Unicef navaja podatke Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). "Vsak korak te poti je prepreden z nevarnostmi, ki so še večje za otroke brez spremstva," svari Unicef.

"Obstajajo trdni dokazi, da so se omrežja trgovine z ljudmi osredotočila najranljivejše med migranti, predvsem na ženske in otroke," pravi Unicef. Italijanski socialni delavci tako poročajo o spolnih napadih dečkov in deklic v Libiji, kjer jih tudi silijo v prostitucijo, ter dodajajo: "Nekatere deklice so bile ob prihodu v Italijo že noseče." Organizacija opozarja, da so se mnogi otroci znašli v "razpokah zaostrene azilne politike", čeprav bi morali imeti primeri otrok prednost pri obravnavi. Dejansko oblasti v nekaterih državah potrebujejo celo do dve leti za obravnavo otrokove prošnje za azil in izvedbo postopkov za ponovno združitev družin.

Otroci žrtve ksenofobnih napadov
"Zaradi pomanjkanja prostora v centrih za zaščito otrok ter tudi časa za iskanje boljših alternativ se otroci prepogosto znajdejo za rešetkami,"
opozarja Unicef. Predvsem pa so otroci po opozorili Unicefa žrtve ksenofobnih napadov, sovražnega govora in stigmatizacije. Ob tem so v poročilu izpostavili 45 primerov poskusov požiga begunskih centrov v Nemčiji v prvi polovici letošnjega leta.

Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid Al Husein je ravno v ponedeljek ob začetku 32. zasedanja Sveta ZN za človekove pravice opozoril na vse pogostejšo prakso zapiranja migrantov, zlasti otrok brez spremstva. Kritiziral je t. i. žariščne točke, ker gre po njegovi oceni dejansko za velike zapore.