Kordež je dejal, da drži vse, kar je povedal preiskovalni sodnici, želel pa je podati še nekaj pojasnil. Kordež je na sodišču pojasnil, da je prejel odgovor sodišča o dodelitvi brezplačne pravne pomoči, vendar pa ni povedal, kakšna je bila odločitev sodišča. Foto: BoBo
Kordež je dejal, da drži vse, kar je povedal preiskovalni sodnici, želel pa je podati še nekaj pojasnil. Kordež je na sodišču pojasnil, da je prejel odgovor sodišča o dodelitvi brezplačne pravne pomoči, vendar pa ni povedal, kakšna je bila odločitev sodišča. Foto: BoBo
Kordež, Bertoncelj, Jelovčan, Krašovec
Z leve: Kordež, Bertoncelj, Krašovec Jelovčan. Foto: BoBo
Kordež in sodelavci se ne čutijo krive
Kordež vztraja: Nedolžen sem

Poleg naštetih se je za nedolžnega izrekel tudi direktor gradbenega podjetja Kograd Igem Oto Brglez. Peta izmed obtoženih, nekdanja Merkurjeva izvršna direktorica za finance Janja Krašovec, na sodišče ni prišla.

Bertoncljeva je v svojem zagovoru poudarila, da se ne počuti krive za očitana dejanja, saj je vseh 40 let svoje delovne dobe delala v dobro Merkurja.
Če bi obtoženi v predobravnavnem naroku priznali očitana dejanja, bi si s tem lahko znižali predlagano kazen. Po predobravnavnem naroku v maju so imeli tri tedne časa, da se izrečejo o krivdi. Če obtoženi ne priznajo krivde, pa se začne dokazni postopek.

Obstoj Merkurja je bil najpomembnejši
Za prevzem podjetja je najela posojilo, zato je zmotno mišljenje, da družbeniki Merfina v prevzem niso vložili lastnih sredstev, je pojasnila. Poudarila je, da je pri tem popolnoma zaupala takratnemu vodstvu Merkurja, banke pa so pokazale veliko zanimanje za prevzem Merkurja.

Ker je imel Merfin vsa sredstva naložena v Merkurju, ji je bilo dobro poslovanje najpomembnejše, je odgovorila na očitke, da naj bi s preostalimi obtoženimi namenoma oškodovala Merkur.
Pogodb danes ne bi več razumel
Jelovčan je priznal, da je kot član uprave sicer podpisal nekaj pogodb, s katerimi ni bil podrobno seznanjen, a se ne počuti krivega. Pojasnil je, da je vse pogodbe podpisoval s popolnim zaupanjem sodelavcem, pa tudi, da najbrž pogodb danes ne bi razumel, če bi jih prebral.
Prav tako se je za nedolžnega izrekel Brglez, ki je pojasnil, da je ves čas deloval v dobro svojega gradbenega podjetja, ki se je večinoma ukvarjalo z gradnjo in odkupovanjem trgovskih centrov. Način prodaje trgovskega centra na Primskovem po njegovem mnenju ni bil sporen, saj je bil ta zaradi težkega finančnega okolja nujen za zagotavljanje dobička družbe.
Na vprašanje tožilca je Brglez odgovoril, da v času prodaje omenjenega centra ni bil seznanjen, da je bil ta sprva že v lasti Merkurja. Preostalih obtoženih Brglez ni poznal, saj je sodeloval le s Kordežem, je še dodal.
Nekdanji prvi merkurjevec z brezplačno pravno pomočjo?
Kordež je dejal, da drži vse, kar je povedal preiskovalni sodnici, želel pa je podati še nekaj pojasnil. Kordež je na sodišču pojasnil, da je prejel odgovor sodišča o dodelitvi brezplačne pravne pomoči, vendar pa ni povedal, kakšna je bila odločitev sodišča.
Sicer pa je danes odgovarjal tudi na vprašanja obrambe in tožilstva. Na vprašanje tožilca, kaj je bilo v dobro družbe storjenega z menedžerskim prevzemom, je dejal, da so v času, ko je bil Merkur na prodaj, ocenili, da bi bil prevzem Merkurja lahko ena izmed dobrih možnosti.

"Skupaj z bankami smo ocenili, da je to dobro za družbo. Namen je bil vsekakor dober, čeprav se stvari niso tako izpeljale," je dejal. Tožilca je zanimalo tudi, zakaj so šli v posel s kreditnimi sredstvi, čeprav je bilo jasno, da bo to poplačano iz dobička Merkurja. Kordež je odgovoril, da so šli v posel zato, ker so mislili, da bo to izvedljivo.

Kozamernikova ocenila, da tožilec popravlja obtožnico
Obtožnica Kordežu, nekdanji nadzornici Merkurja in direktorici Merfina Marti Bertoncelj, nekdanji Merkurjevi izvršni direktorici za finance Janji Krašovec, članu Kordeževe uprave Milanu Jelovčanu ter koroškemu gradbenemu podjetju Kograd Igem in njegovemu direktorju Otu Brglezu očita zlorabo položaja in ponareditev listin oziroma pomoč pri izvršitvi kaznivih dejanj.

Zagovornica obtožene Bertoncljeve Anka Kozamernik je predlagala, da se z izvedbo glavne obravnave počaka do odločitve višjega sodišče o njihovi pritožbi na odločitev sodnika Srečka Škerbca, ki je na predobravnavnem naroku v maju zavrnil izločitev nekaterih listinskih dokazov. Sodni senat je njeno zahtevo zavrnil, zagovornica pa je ob tem izrazila protest, da so obtoženim kršene njihove pravice do obrambe.

Tožilec je pred zagovori obtoženih sicer znova predstavil obtožnico, Kozamernikova pa je ocenila, da tožilec nenehno popravlja obtožnico.

Kordež in sodelavci se ne čutijo krive
Kordež vztraja: Nedolžen sem