Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Tudi v prvih letošnjih mesecih se je zgodilo več umorov v družini, nazadnje prav te dni dva na Celjskem.

Število najhujših kaznivih dejanj zoper življenje in telo v Sloveniji sicer iz leta v leto niha, lansko pa je bilo eno najbolj krvavih v zadnjih letih. Skupaj so namreč policisti obravnavali 13 umorov, tri uboje in 29 poskusov umorov oziroma ubojev. Največ primerov je bilo na območju Ljubljane, kjer so skupaj zaznali 15 tovrstnih kaznivih dejanj.

Podrobneje v tabelah s statističnimi podatki za obravnavana kazniva dejanja umorov, ubojev in njih poskusov, za katera so bile podane kazenske ovadbe, po policijskih upravah za obdobje 2015–2021 (za leto 2021 podatki veljajo do 15. marca).

Tabela 1: Umori in poskusi umorov


2015201620172018201920202021
GPU0100500
Celje6100130
Koper0054200
Kranj0000000
Ljubljana11154362
Maribor5684152
Murska Sobota0000000
Nova Gorica0102210
Novo mesto3332010
Skupaj1513211614164

Tabela 2: Uboji in poskusi ubojev


2015201620172018201920202021
Celje3011220
Koper0212130
Kranj4114131
Ljubljana1091010690
Maribor0027231
Murska Sobota2011100
Nova Gorica0010241
Novo mesto41

3

5250
Skupaj2313203017293

V statistiko zgornjih dveh tabel sicer niso zajeti primeri, za katere ovadbe še niso bile podane, kakršni so tudi zadnji trije primeri v Grosupljem, Zalogu pri Šempetru in Šentvidu pri Grobelnem. Prav tako v statistiki ni primerov, ko si je storilec po dejanju sodil sam, saj ovadbe niso bile vložene.


Slovenijo so že večkrat pretresle družinske tragedije

ČEFERIN: VEM, DA BO PERIĆ DOBIL 30 LET

Avgust 2002: trojni umor v Rovinju – hrvaški policisti so v apartmaju v Rovinju našli ustreljene tri člane družine iz Grosupljega. Sodišče je marca 2004 takrat 22-letnega Ivana Periča obsodilo za umor lastne matere, očima in 12-letnega polbrata. Za vsak umor mu je prisodilo 30 let zaporne kazni in mu nato izreklo enotno 30-letno zaporno kazen. Perič umorov nikoli ni priznal.

December 2003: umor mladoletnih hčerk – 61-letni Mariborčan Ivan Marolt je s kladivom za meso ubil hčerki, stari devet in 11 let. Nato je življenje poskušal vzeti še zunajzakonski partnerici, ki pa ji je uspelo pobegniti. Dejanje je priznal in ga obžaloval. Obsodilna sodba s 30-letno zaporno kaznijo je postala pravnomočna marca 2005.

Družinska tragedija pri Grosupljem

Februar 2007: trojni družinski umor v Zdenski vasi – v Zdenski vasi pri Grosupljem je zaradi spora glede skrbništva 35-letnik ubil nekdanjo ženo, njeno mamo in očeta. Ko je prišel iskat otroka, ki sta živela pri mami, je pred očmi obeh otrok ustrelil njuno mamo in stare starše ter si na koncu sodil sam.

Moški in ženska umrla nasilne smrti

September 2008: umoril oba starša – v Spodnji Senici pri Medvodah je 25-letnik umoril starša, domnevno zato, da bi prišel do družinskega premoženja. 54-letno mater in 57-letnega očeta je ubil z udarci orodja po glavi, nato pa v hiši zanetil požar in skušal dogodek prikazati kot napad tretje osebe. Blaž Mištrafović je pozneje dejanja tudi priznal in bil obsojen na enotno zaporno kazen 20 let za umor iz koristoljubja na zahrbten način.

Policija še preiskuje dvojni umor. Brata in babico naj bi pokončal s sekiro.

Marec 2017: obglavil brata in babico – v vasi Lukovec na Krasu je 35-letni storilec na grozovit način umoril 31-letnega brata in 80-letno babico. Oba je obglavil, potem pa poklical policijo in priznal dejanje. Sodišče ga je poslalo na obvezno psihiatrično zdravljenje.

Trojni umor v vasi Škocjan pri Domžalah

Junij 2020: trojni umor pri Domžalah – v Škocjanu pri Domžalah naj bi 24-letnik zabodel tri ožje družinske člane, ki so na kraju izkrvaveli. Šlo naj bi za njegovo 81-letno babico, 74-letnega dedka in 51-letnega strica. Po dejanju je poklical policijo, naznanil dejanje in se brez upiranja predal. Zoper osumljenega Petra Gaspetija, ki je v priporu, se je prav danes začela glavna obravnava.

Družinska tragedija: 22-letnik umoril tri družinske člane in si nato sodil sam

November 2020: trojni umor na Jančah – na območju Janč je glede na za zdaj znane podatke policije 22-letnik s hladnim in strelnim orožjem ubil tri ožje sorodnike, stare 26, 56 in 60 let, nato naj bi storil samomor. Pred tem je še poklical policijo in dejanje priznal.

Po družinskem sporu trije mrtvi, policisti odvzeli prostost 35-letnemu moškemu

December 2020: trojni umor v Gerečji vasi pri Ptuju – krvavi dogodek se je zgodil na božični večer v Gerečji vasi v občini Hajdina, kjer je po dosedanjih ugotovitvah policije 35-letnik umoril svojo nekdanjo 35-letno zunajzakonsko partnerico in njene starše, 58-letno mamo in 61-letnega očeta. Po dejanju je pobegnil, a se pozneje predal policiji. Poteka sodna preiskava.

Družinsko nasilje v Grosupljem, moški zadušil svojo ženo

Marec 2021: zadušil ženo in se predal policiji – v Grosupljem naj bi 36-letnik po dosedanjih ugotovitvah zadušil svojo 36-letno ženo, nato pa se sam zglasil na Policijski postaji Trebnje in priznal dejanje. Odvzeli so mu prostost, nagib za umor še ni znan.

36-letnik naj bi na Žalskem do smrti zabodel mamo in poškodoval očeta

Marec 2021: umoril mater in poškodoval očeta – v Zalogu pri Šempetru je 36-letni sin po doslej zbranih podatkih do smrti zabodel mamo in z nožem poškodoval tudi očeta. Mati je na kraju dogodka umrla, očeta so z reševalnim vozilom odpeljali v bolnišnico. Osumljenec je po dejanju pobegnil, a so ga policisti kmalu izsledili v bližini in mu odvzeli prostost.

Nova družinska tragedija: ustrelil partnerico in si sodil sam

Marec 2021: ustrelil partnerico in si sodil sam: – storilec je v Grobelnem ustrelil 57-letno partnerico. Ta je na kraju dogodka umrla, 61-letnik pa je nato naredil samomor s pištolo. Nagib so bila najverjetneje večletna družinska nesoglasja.


CSD Ljubljana: Nasilja je več, kot ga kažejo številke

Na Centru za socialno delo (CSD) Ljubljana, ki pokriva območje prestolnice, Grosupljega, Vrhnike in Logatca, so letos zaznali 680 stikov oziroma prijav nasilja v družini, med katerimi je policija v 125 primerih izrekla ukrep prepovedi približevanja povzročitelju, hkrati pa so opravili 43 namestitev v varno okolje.

CSD sporoča, da nasilje v družini še vedno predstavlja prikrito problematiko, in zahteva, da mu vso pozornost namenijo tako pristojni in država kot tudi vsak posameznik, naj gre za soseda, prijatelja, družinskega člana in podobno.

Nasilje med družinskimi člani, še posebej v intimnih partnerskih odnosih, je namreč po njihovih navedbah pogosto prikrito, dogaja se za zaprtimi vrati, zato ga je tudi težje prepoznavati in preprečevati. Žrtve pogosto potrebujejo veliko strokovne podpore in pomoči, da zmorejo spregovoriti o nasilju.

Nasilje v družini postaja vse okrutnejše

Ob tem je tovrstno nasilje v Sloveniji še vedno stigmatizirano in je toleranca kljub izboljšanju razmer v zadnjih letih še vedno prevelika, medtem ko centri za socialno delo zagovarjajo ničelno toleranco do nasilja v družini.

Podatki, ki jih imajo, kažejo na to, da je še vedno visok delež primerov, v katerih so žrtve nasilja ženskega spola, pri čemer posebej poudarjajo, da so otroci žrtve nasilja, tudi če so ob njem le prisotni ali živijo v okolju, kjer se dogaja nasilje. Pri tem imajo otroci kot žrtve nasilja tudi prednost pri obravnavi.

Na ljubljanskem CSD-ju zato poudarjajo, da je vsako nasilje treba prijaviti, žrtve pa imajo na voljo različne vrste in vire pomoči, s katerimi ji lahko pristojne institucije pomagajo pri reševanju njene ogroženosti. Center za socialno delo je osrednja institucija pri obravnavi nasilja v družini, žrtvi pa bodo ponudili tudi možnost spremljevalca, ki jo lahko spremlja na policijo, da lažje izpove svojo zgodbo.

Prav tako poudarjajo, da grožnje potencialnega povzročitelja in strahove žrtve vselej vzamejo zelo resno, in žrtve svarijo, da je najnevarnejši čas za žensko takrat, ko želi zapustiti ali zapusti nasilnega partnerja, saj ta lahko uporabi vse načine, da jo bo pridobil nazaj.