Začetna cena za šentviški predor je poskočila skoraj za trikrat. Foto: BoBo
Začetna cena za šentviški predor je poskočila skoraj za trikrat. Foto: BoBo


Dars očitke o nepravilnosti pri vodenju gradnje predora zanika, obramba nekaterih obdolženih pa je prepričana, da je izvirni greh slabo pripravljen razpis oziroma nedorečena razpisna dokumentacija, poroča Delo.

Specializirano državno tožilstvo je zahtevo za preiskavo zoper osem fizičnih oseb v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi pri financiranju gradnje šentviškega predora vložilo šele konec leta 2012, saj je senat predhodno že zavrnil neposredno obtožnico, vloženo v tej zadevi.

O Černigoju bodo še odločali
V središču preiskave naj bi bile pogodbe za gradnjo šentviškega predora, ki jih je v letih 2007 in 2008 Dars sklenil s konzorcijem SCT-Primorje. V sprva vloženi obtožbi je tožilstvo osmim osebam očitalo oškodovanje državnega proračuna v višini več kot 10 milijonov evrov.

Neposredna obtožnica je bila takrat vložena zoper nekdanjega člana uprave Darsa Aleša Hojsa, nekdanjega prvega moža gradbenega podjetja SCT Ivana Zidarja in nekdanjega predsednika uprave Primorja Dušana Črnigoja.

Neuradno so bili med obtoženimi tudi nekdanja predsednika uprave Darsa Tomislav Nemec in Rajko Siročič ter nekdanji člani uprave Abdon Peklaj, Žan Jan Oplotnik in Boštjan Rigler. Vendar pa je sodni senat zavrnil neposredno obtožnico in odločil, da mora tožilstvo zahtevati preiskavo, kar je tudi storilo.

Preiskovalni sodnik je zdaj znova zahteval tudi preiskavo zoper Črnigoja, vendar je zunajobravnavni senat to zavrnil. O uvedbi preiskave zoper nekdanjega predsednika uprave Primorja bo odločalo višje sodišče, postopek zoper nekdanjega direktorja SCT-ja Ivana Zidarja pa je preiskovalni sodnik izločil.