Uprava pod vodstvom Gregorja Veselka je proti Časarjevi upravi vložila milijonsko odškodninsko tožbo, vendar je prvostopenjsko sodišče to zdaj zavrnilo. Foto: BoBo
Uprava pod vodstvom Gregorja Veselka je proti Časarjevi upravi vložila milijonsko odškodninsko tožbo, vendar je prvostopenjsko sodišče to zdaj zavrnilo. Foto: BoBo

Družba je nekdanjo upravo tožila za milijon evrov, ali se bodo na nepravnomočno sodbo pritožili, pa se še niso odločili.

Uprava Luke Koper je pod Časarjevim vodstvom leta 2008 od nepremičninske družbe Premik net v lasti Marjana Mikuža kupila zemljišče in stavbo nesojenega igralniškega zabavišča Luna v Sežani in zanj plačala 1,95 milijona evrov.

Izredna revizija je pozneje ta posel uvrstila med nepotrebne, uprava pod vodstvom Gregorja Veselka pa je proti Časarjevi upravi - poleg Časarja še proti članom uprave Aldu Babiču, Marjanu Babiču in Borisu Marziju - vložila milijonsko odškodninsko tožbo, pišejo Primorske novice.

Časar že v zaporu
Luka Koper je proti Časarju, ki je medtem začel prestajati zaporno kazen zaradi zlorabe položaja in nedovoljenega sprejemanja daril v povezavi z nepremičninskimi posli z Luko Koper, vložila še en premoženjsko-pravni zahtevek, potem ko je bil z Mikužem in nekdanjim poslancem Srečkom Prijateljem v kazenskem postopku obsojen prav zaradi poslov z Orleško gmajno in Luno.

Kot je ugotovilo sodišče, je Prijatelj Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb med Luko Koper in Premik netom kot posrednikom za zemljišča za načrtovani zaledni terminal Luke pri Sežani. Prav tako je Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od zneska, ki naj bi ga Luka Koper plačala Premik netu.

Številni postopki zoper Časarjevo upravo
Sodišče je v dosedanjih odškodninskih zahtevkih Luke zoper Časarjevo upravo v dveh primerih že odločilo, da ni bilo oškodovanja družbe, v enem primeru pa je na prvi stopnji odločilo, da morata Časar in Aldo Babič Luki povrniti 680.000 evrov škode zaradi skladiščenja avtomobilov na sporni deponiji, vendar sta se obe strani na sodbo pritožili, navaja časnik.

Februarja so sklenili dokazni postopek v zvezi z ekološkimi podjetjema Ecoporto in Adriasole, kjer naj bi Časarjeva uprava Luki povzročila za 4,8 milijona evrov škode, a izid še ni znan. Medtem pa je še v teku dokazni postopek v drugi, 19 milijonov evrov težki odškodninski tožbi Luke Koper proti Časarjevi upravi, in sicer v zvezi z vstopom Luke v slovaški holding TTI.