Preiskava pri odvetniški družbi je povezana s Perutnino Ptuj. Foto: BoBo
Preiskava pri odvetniški družbi je povezana s Perutnino Ptuj. Foto: BoBo
Ustavno sodišče
Prepoved je začasna. Zadevo bo ustavno sodišče z vsebinske plati obravnavalo absolutno prednostno. Foto: AP
Sodišče prepovedalo preiskavo gradiva odvetniške pisarne

Odvetniška družba je vložila ustavno pritožbo zoper odredbo okrožnega sodišča z dne 25. novembra v povezavi z njegovim sklepom s 1. decembra. Dan pozneje so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) v preiskavi suma storitve kaznivega dejanja pri dokapitalizaciji Perutnine Ptuj po poročanju portala Siol.net obiskali tudi odvetnika Aleša Rojsa, domnevno zaradi dvojne vloge pri dokapitalizaciji.

Rojs je na zadnji skupščini delničarjev Perutnine Ptuj, ko so potrdili dokapitalizacijo, nastopal kot svetovalec uprave, hkrati pa je med letoma 2007 in 2009 sedel v nadzornem svetu družbe SIJ.

"Listin, predmetov in elektronskih naprav oz. njihovih kopij, ki so bili ob izvrševanju sodnih odločb zaseženi, ni dovoljeno pregledovati. Uslužbenci policije jih morajo v roku 24 ur po prejemu tega sklepa ob navzočnosti predstavnika Odvetniške zbornice Slovenije in predstavnika odvetniške družbe ali odvetnika, ki so mu bile zasežene, zapečatiti," so zapisali na ustavnem sodišču. Zadevo bodo, kot so sklenili v ponedeljek, obravnavali absolutno prednostno, je razvidno iz sklepa, objavljenega na spletni strani ustavnega sodišča.

Izpodbijani sodni odločbi sta po mnenju odvetniške družbe in njenih odvetnikov v neskladju s pravico do enakega varstva pravic, pravico do sodnega varstva, pravico do pravnega sredstva, pravnimi jamstvi v kazenskem postopku, pravicami zasebnosti in osebnostnimi pravicami, nedotakljivostjo stanovanja, varstvom tajnosti pisem in drugih občil, varstvom osebnih podatkov ter s pravicami iz konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Ustavnost zakona o odvetništvu
Vložili so tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o odvetništvu, in sicer ustavnosti zakonske ureditve hišne preiskave, zasega predmetov ter zasega in preiskave elektronskih naprav, kadar se ta dejanja opravijo pri odvetniku.

Obseg preiskave naj bi bil po izpodbijani odredbi za hišno preiskavo nesorazmeren, saj naj bi sodišče odredilo preiskavo celotne odvetniške družbe. Menijo tudi, da o obsegu vpogleda in zasega v tem primeru ni odločil sodnik, temveč se je odločitev dejansko prenesla na policijo, ki je na kraju samem v nasprotju z ustavnimi zahtevami opravila vpogled v vsebine, varovane s komunikacijsko zasebnostjo.

Preiskovalci NPU-ja so pred tednom dni pod drobnogled vzeli dejanja uprave Perutnine Ptuj pri nedavni dokapitalizaciji, ki jo je izvedel SIJ - Slovenska industrija jekla. V 13 hišnih preiskavah so iskali dokaze za sum zlorabe položaja, pri tem pa so pridržali štiri osebe, in sicer člane uprave Perutnine Ptuj.
SIJ od uprave Perutnine Ptuj sicer pričakuje odstop.




Sodišče prepovedalo preiskavo gradiva odvetniške pisarne