Slovenija ima na voljo dva meseca, da izpolni svoje obveznosti po obeh direktivah, sicer se lahko komisija odloči, da zadevo predloži Sodišču EU-ja. Foto: Reuters
Slovenija ima na voljo dva meseca, da izpolni svoje obveznosti po obeh direktivah, sicer se lahko komisija odloči, da zadevo predloži Sodišču EU-ja. Foto: Reuters

V skladu z direktivo o energetski učinkovitosti stavb morajo države članice določiti in izpolnjevati minimalne zahteve glede energijske učinkovitosti novih in obstoječih stavb, zagotoviti certificiranje energetske učinkovitosti ter zahtevati redne preglede ogrevalnih in klimatskih sistemov. Poleg tega morajo zagotoviti, da so vse stavbe od leta 2021 skoraj ničenergijske.

Po mnenju komisije vse zahteve v Sloveniji niso bile izpolnjene, še posebej ker se po nacionalni zakonodaji še ne zahteva prikaza energijskih izkaznic v vseh stavbah, v katerih se pogosto zadržuje javnost, so sporočili iz Bruslja.

Več držav opozorjenih zaradi direktive o trgu finančnih instrumentov
Ob tem je komisija Slovenijo skupaj z Bolgarijo, Grčijo, Hrvaško, Latvijo, Litvo, Luksemburgom, Poljsko, Portugalsko, Romunijo, Španijo in Švedsko pozvala tudi, naj v svojih nacionalnih zakonodajnih okvirih v celoti začnejo izvajati revidirano direktivo o trgih finančnih instrumentov (Mifid 2), ki je skupaj s spremljajočo uredbo na ravni celotne Unije začela veljati 3. januarja. Ta nova pravila naj bi na podlagi naukov pretekle krize s krepitvijo finančne stabilnosti izboljšala delovanje finančnih trgov in jim povečala preglednost, učinkovitost in odpornosi ter okrepila varstvo vlagateljev. Čeprav je bil prvotni rok za prenos direktive v nacionalno zakonodajo podaljšan za eno leto, na 3. julij lani, omenjene članice tega niso storile oziroma so to storile le delno.

Zakon tik pred sprejetjem na vladi
Novi zakon o trgu finančnih instrumentov je sicer tik pred sprejetjem na vladi. Kot so za STA nedavno pojasnili na finančnem ministrstvu, je priprava potrebnih zakonodajnih sprememb presegla načrtovani obseg in časovni okvir, saj je področje, ki ga bo novi zakon urejal, občutno širše od prvotnih predvidevanj. Poleg omenjene direktive bo zakon tako v pravni red prenesel med drugim še nekatere druge akte.

Slovenija ima sicer na voljo dva meseca, da izpolni svoje obveznosti po obeh direktivah, sicer se lahko komisija odloči, da zadevo predloži Sodišču EU-ja.

V rednem mesečnem svežnju odločitev komisije o neustreznem izpolnjevanju obveznosti iz zakonodaje EU-ja je 21 prvih opominov, 67 drugih opominov in osem napotitev za začetek postopkov pred Sodiščem EU-ja. Poleg tega so v Bruslju sklenili 86 primerov, v katerih so članice v sodelovanju s komisijo rešile problem in zagotovile spoštovanje prava.