Evropski mesarji pravijo, da se škandal s konjskim mesom pri prodaji njihovih izdelkov še ne pozna. Foto: EPA
Evropski mesarji pravijo, da se škandal s konjskim mesom pri prodaji njihovih izdelkov še ne pozna. Foto: EPA
Findus
Afera je izbruhnila, ko je prišlo na dan, da je v mesnih lazanjih švedskega proizvajalca zamrznjene hrane Findus namesto govejega konjsko meso. Foto: EPA
Meso
Kaj vse bo še razkrila afera? Foto: EPA

Nemška veriga supermarketov Real je potrdila, da so v zamrznjeni lazanji, ki je bila deklarirana kot goveja, našli sledi konjskega mesa. Sporne lazanje so že umaknili s polic. Gre za prvi tak odkrit primer v Nemčiji.

Na odkritje konjskega mesa v uradno govejih izdelkih v Nemčiji so se nemški politiki odzvali z ogorčenjem. "Skoraj lahko rečemo, da gre za resnično svinjarijo," je bila ostra nemška ministrica za varstvo potrošnikov Ilse Aigner. Predsednica poslanske skupine Zelenih v nemškem bundestagu Renate Künast pa je afero pripisala ideologiji vse cenejše pridelave mesa.

V Nemčiji vlada prepričanje, da lahko v prihodnjih dneh v državi pričakujejo še več podobnih odkritih primerov. Potem ko je v sredo sporne lazanje odpoklical Real, namreč morebitne neustrezne izdelke preučujejo tudi druge nemške trgovine, kot so Kaiser's Tengelmann, Rewe, Edeka in Eismann.

V mesu konj, ki so ga iz Velike Britanije izvozili v Francijo, so našli človeku potencialno zelo nevarno konjsko zdravilo, je sporočil britanski minister za kmetijstvo David Heath. Obstaja možnost, da je sporno meso vstopilo v človeško prehrambno verigo, čeprav sledi zdravila v izdelkih niso našli. Heath je v britanskem parlamentu povedal, da je britanska agencija za varnost hrane FSA testirala meso 206 konj, zaklanih v Veliki Britaniji. Pri osmih so odkrili sledi fenilbutazona, ki lahko pri človeku izzove resne krvne motnje. Od osmih konj je meso treh morda vstopilo v človeško prehrambno verigo v Evropi, medtem ko se pri preostalih petih to zagotovo ni zgodilo. "FSA se skupaj s francoskimi oblastmi trudi odpoklicati meso iz prehrambne verige," je poslancem pojasnil Heath. Sicer pa so oblasti preverile tudi vzorce proizvodov evropskega živilskega podjetja Findus, v katerih pa sledi zdravila niso našli. Britanski uradniki sicer poudarjajo, da tudi za ljudi, ki bi uživali konjsko meso s sledmi zdravila fenilbutazona, to najverjetneje ne bi bilo nevarno.

Medtem je Evropska komisija predlagala dve vrsti usklajenih testov v celotnem EU-ju. S prvo vrsto testov naj bi članice preverile verodostojnost predelanih mesnih izdelkov, ki so označeni kot goveji, z drugo pa naj bi preventivno preverile, ali je surovo konjsko meso zdravstveno neoporečno. V to testiranje bo vključeno tako meso, proizvedeno v EU-ju, kot uvoženo. Evropska unija sicer proizvede 70 odstotkov konjskega mesa, ki ga pojedo njeni državljani, 30 odstotkov pa ga uvozi.

Testiranje naj bi potekalo ves marec, izsledke pa naj bi članice objavile 15. aprila. Vprašanje, kdo je odgovoren za goljufijo, še vedno ostaja brez odgovora.

Osem članic že sprejelo predlog
Prvi krog testiranj naj bi potekal ves marec. Članice naj bi izsledke testov objavile 15. aprila in se nato na njihovi podlagi odločile o morebitnem nadaljnjem ukrepanju, je pojasnil evropski komisar za zdravje Tonio Borg. Predlog je že podprlo osem članic Unije, vpletenih v afero, ki so se udeležile srednega izrednega sestanka v Bruslju - Francija, Velika Britanija, Švedska, Luksemburg, Poljska, Nemčija, Irska in Romunija.

V petek ga bo komisija predstavila na zasedanju stalnega odbora za varnost v prehranski verigi, ki vključuje vse članice. Pričakuje, da bo za testiranja dobila tudi njihovo zeleno luč. Afera s konjskim mesom bo tudi na dnevnem redu rednega zasedanja kmetijskih ministrov EU-ja 25. februarja v Bruslju.

Borg je pojasnil, da naj bi komisija sofinancirala polovico stroškov za teste; posamezen test stane 400 evrov. "Na 2.500 vzorcih v mesni industriji bomo opravili analize DNK-ja, 4.000 vzorcev konjskega mesa pa bomo testirali na ostanke zdravila fenilbutazon, in to v vseh državah članicah marca," je napovedal Borg.

Prve prevare ugotovili Irci
Tako komisar kot irski kmetijski minister Simon Coveney, ki je v imenu predsedstva vodil sestanek, sta znova poudarila, da gre po do zdaj dostopnih podatkih za goljufijo pri označevanju proizvodov, ne pa tudi za zdravstveno vprašanje. Čeprav velja, da je afera izbruhnila v Veliki Britaniji, kjer so prvi odkrili sumljive lazanje, ki so namesto govejega mesa vsebovale 100 odstotkov konjskega mesa, je irski minister pojasnil, da so prve primere zamenjave konjetine za govedino odkrili na Irskem sredi januarja - v hamburgerjih, ki so jih naključno testirali. "Treba je ugotoviti, kdo je odgovoren in kako se je to zgodilo, ter zagotoviti, da se kaj takega ne bo več zgodilo," je poudaril.

Povrnitev zaupanja potrošnikov v evropsko prehransko verigo je sicer za Irsko ključna, saj je glavna izvoznica govejega mesa; po nekaterih podatkih naj bi bila v devetih od desetih hamburgerjev, ki jih pojedo Evropejci, irska govedina.

Nad afero bo bedel Europol
Poleg predloga za dodatna testiranja v vseh članicah so države razpravljale še o drugih ukrepih. Strinjale so se, naj usklajevanje nacionalnih preiskav afere prevzame evropski urad Europol. Prav tako so ministri pozvali k prednostni obravnavi načrtovane reforme označevanja predelane hrane. V tem okviru se razmišlja o možnosti uvedbe obvezne oznake države izvora predelanih mesnih izdelkov.

Po aferi zaradi norih krav je sicer EU že uvedel obvezno oznako države izvora surovega govejega mesa, a za predelane izdelke za zdaj zadostuje navedba vrste mesa.

Coveney in Borg sta še izpostavila željo, da se pride zadevi do dna čim prej, a za zdaj nista želela pokazati s prstom na nobeno članico, češ da se nacionalne preiskave, ki potekajo, bližajo koncu in da je zato treba počakati na njihove izsledke in skupno analizo, saj bi sicer s preuranjenimi obtožbami lahko povzročili veliko škodo posameznemu podjetju ali državi.

Kdor je odgovoren za goljufijo, bo kazensko odgovarjal, a za to so pristojne članice, sta še poudarila komisar in minister.