Foto: BoBo/Borut Živulović
Foto: BoBo/Borut Živulović

Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja državnega sveta v četrtek.

Ostro nasprotovanje delodajalcev

Reprezentativne delodajalske organizacije, članice ESS-ja, so napovedale predlog veta v državnem svetu na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakonu ostro nasprotujejo, saj vodi v nadaljnje zmanjšanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

Kot so poudarili delodajalci, je bil zakon v ponedeljek sprejet brez predhodnega soglasja socialnih partnerjev glede financiranja dolgotrajne oskrbe.

"Zakon pomeni dodatno obremenitev za slovensko gospodarstvo, kar je popolnoma nesprejemljivo. Vodi v nadaljnje zmanjšanje njegove konkurenčnosti in lahko posledično ogrozi številna delovna mesta. Reprezentativne delodajalske organizacije se bomo finančnim obremenitvam delodajalske strani zoperstavile s predlogom veta v državnem svetu," so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).

Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

V zakonu o dolgotrajni oskrbi sprejete obremenitve za dolgotrajno oskrbo po navedbah delodajalcev dodatno obremenjujejo gospodarske družbe, čeprav je skupna prispevna stopnja delavcev in delodajalcev že zdaj med najvišjimi v EU-ju.

Sorodna novica DZ sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi

"Na to smo delodajalske organizacije, članice Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), opozorile že v fazi obravnave predloga zakona na ESS-ju. Znova poudarjamo, da se strinjamo s potrebo po sistemski ureditvi dolgotrajne oskrbe, vendar pa mora biti ta financirana v okviru obstoječih prispevnih stopenj, nikakor pa ne z dodatnimi obremenitvami delodajalcev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije se bodo določbam glede financiranja dolgotrajne oskrbe postavili po robu s predlogom veta v državnem svetu.

"Vztrajali bomo, da se financiranje dolgotrajne oskrbe začasno ohrani v skladu z določbami trenutno še veljavnega zakona. Najpozneje do 30. junija 2025 pa se mora v okviru pogajalske skupine ESS-ja pripraviti kompromisna rešitev v posebnem zakonu, ki bo uredila vire financiranja dolgotrajne oskrbe," so dodali.

Če se bo dosedanja praksa kršitev pravil socialnega dialoga nadaljevala še naprej, bodo reprezentativne delodajalske organizacije razmislile tudi o izstopu iz ESS-ja.

Veto na zakon o dolgotrajni oskrbi?