Inovativnost je imperativ današnjega časa, je na forumu poudaril častni gost predsednik države. Foto: EPA
Inovativnost je imperativ današnjega časa, je na forumu poudaril častni gost predsednik države. Foto: EPA
6. Slovenski forum inovacij
Na 6. slovenskem forumu inovacij se predstavlja 55 najboljših inovacij, 36 proizvodov, 14 storitev in pet poslovnih modelov. Foto: MMC RTV SLO
Slovenski inovatorji polni idej

Lahko smo zadovoljni, ko vidimo, kako v Sloveniji raste število ljudi, ki se izkazujejo z inovativnostjo, je še dejal Türk, pri tem pa opozoril, da se moramo vprašati, ali so v državi izpolnjeni vsi pogoji, da bo inovativni potencial, ki ga premoremo, dosegel rezultate, ki jih pričakujemo. Ob tem je izrazil upanje, da bomo od tistih, ki se v predvolilnem času zavzemajo za vodenje vlade, slišali tudi o tem, kako bo država podpirala inovativno dejavnost.

Ob tem je predsednik republike še spomnil, da je Slovenija v preteklosti že okrepila zavest o tem, da je inovativnost treba podpirati - takrat se je povečal obseg vlaganja na tem področju, a se je na drugi strani premalo naredilo za razvoj ustreznih pravnih okvirov oz. za boljše sodelovanje med znanostjo in nastajajočimi podjetji, je še opozoril.

"Slovenci o sebi nimamo najboljšega mnenja"
Direktor Javne agencije RS-a za podjetništvo in tuje investicije (Japti), ki je prireditev organizirala ob finančni podpori gospodarskega ministrstva, Igor Plestenjak, je spomnil, da so v slovenskem prostoru že od nekdaj nastajale pomembne inovacije, kot so smuči, čebelji panj in matematični modeli, vendar: "Slovenci o sebi kot inovativnem narodu nimamo najboljšega mnenja." Pregovorna slovenska skromnost pri tem prav nič ne pomaga, je še prepričan.

Japti želi spremeniti prepričanje, da ni vredno biti inovativen
Prav tako ne pomaga splošno prepričanje v državi, da ni vredno biti biti inovativen. "To želimo spremeniti," je zatrdil. Cilj Japtija so tako spremembe slovenske miselnosti o inovativnosti, Plestenjak pa je prepričan, da jim s forumom to dobro uspeva. Letos so namreč prejeli rekordnih 235 prijav inovacij. Še tako dobra ideja pa nima vrednosti, če je ni mogoče tržiti, je še poudaril Plestenjak in spomnil, da je njihova agencija letos objavila javni razpis inovacijski vavčer, prek katerega je z 1,1 milijona evrov podprla več deset podjetij, in sicer tako, da jim je zagotovila sofinanciranje storitev zunanjih svetovalcev. Namen je priprava projektov, ki naj bi se sklenili z nacionalno ali mednarodno prijavo patenta, modela ali znamke.

Boscarol: Slovenska podjetja trg lahko dosežejo
Da v Sloveniji inovativnosti ne primanjkuje, je v svojem nagovoru izpostavil tudi ustanovitelj in generalni direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol. Kot je dejal, slovenska podjetja trg lahko dosežejo. Država ima po njegovih besedah pridne in motivirane ljudi, ima veliko dobrih blagovnih znamk in inovativnih izdelkov, kar še manjka, pa je vizija. "Ko bomo imeli vizijo, bodo lahko sledile vse strategije, ki bodo to inovativnost širile iz Slovenije," je navedel.

"Vsi, ki stojijo za tem, kar danes vidite, so na neki način vizionarji. Inovativnosti brez vizionarstva ni. Teh ljudi ne zanima, zakaj je bil narejen bencinski motor, ampak kako ga bodo nadomestili z neko novo obliko pogona," je opisal na forumu navzoče inovatorje. Ob inovativnosti in vizionarstvu pa sta po Boscarolovih besedah potrebna še ambicioznost in pogum.

Slovenski inovatorji polni idej