V specifikaciji so natančno predpisani pogoji porekla, mikrobiološke kakovosti in svežine mleka. Foto: BoBo
V specifikaciji so natančno predpisani pogoji porekla, mikrobiološke kakovosti in svežine mleka. Foto: BoBo

V specifikaciji so natančno predpisani pogoji porekla, mikrobiološke kakovosti in svežine mleka. Zaščitni znak Izbrana kakovost - Slovenija na mleku in mlečnih izdelkih bo potrošnikom zagotavljal nadstandardno kakovost proizvodov ter dodaten nadzor nad pridelavo in predelavo mleka ter obenem potrjeval, da je mleko v celoti pridelano in predelano v Sloveniji.

Mlečni izdelki, ki bodo zraven označeni tudi z napisom "kmečki", bodo poleg tega izpolnjevali še dodatna merila za izdelke, ki so proizvedeni na kmetiji.

Pri merilu mikrobiološke kakovosti mleka mora surovo mleko, kontrolirano pri pridelovalcu, vsebovati manj mikroorganizmov na mililiter, kot to dovoljuje zakonodaja. Nizka vrednost mikroorganizmov v surovem mleku je znak dobre proizvodne prakse in odraz splošne higiene pri molži, skladiščenju in prevozu ter učinkovitosti njegovega hlajenja. Omejeno število mikroorganizmov v mleku je eden izmed pogojev za tehnološko kakovost mleka, kar je pomembno pri predelavi v kakovostne mlečne izdelke.

Drugo merilo se nanaša na prevzem mleka iz zbiralnice do sprejema v predelovalni obrat, mine lahko največ 15 ur. Skupno število mikroorganizmov v surovem mleku se s časom zvišuje, zato je pomembno, da se mleko predela v čim krajšem času od molže in prevzema iz zbiralnice.

Mleko iz okolice do 25 kilometrov
V specifikaciji za mleko in mlečne izdelke sta dodani še dve merili, ki se nanašata samo na mleko in mlečne izdelke, proizvedene na kmetiji. Prvo določa, da mleko za predelavo prihaja z lastne kmetije ali je dokupljeno od največ 15 kmetij z območja do oddaljenosti 25 kilometrov. Drugo merilo določa, da so siri proizvedeni iz surovega mleka, fermentirani izdelki pa proizvedeni iz nehomogeniziranega mleka.

Kmetijska gospodarstva bodo lahko za prvih pet let od vstopa v to shemo kakovosti uveljavljala pravico do povračila stroškov kontrole do 3000 evrov letno na kmetijsko gospodarstvo.