Foto: BoBo
Foto: BoBo

Preliminarno študijo sta po naročilu Melamina izdelala Ljubljanski urbanistični zavod (LUZ) in podjetje E-NET okolje. Po besedah Sergeja Hitija iz LUZ-a so pregledali in analizirali več lokacij, na koncu pa kot najprimernejše izbrali območje na severu Kočevja, ki izpolnjuje največ meril, ki so bila določena za izbiro.

Območje je med drugim dovolj veliko (20 hektarjev), njegov rob je več kot 700 metrov oddaljen od naselij in je v skladu z občinskimi prostorskimi načrti. Prav tako omogoča navezavo na železniško omrežje, neposredno navezavo na regionalno cesto in načrtovano kočevsko obvoznico.

V Melaminu po besedah direktorja Srečka Štefaniča izbrano območje "absolutno podpirajo", prav tako ga po njegovih besedah podpira ministrstvo za gospodarstvo pod pogojem, da se z njim strinja lokalna skupnost. Če bo občina zagotovila ustrezno spremembo občinskega prostorskega načrta in če bodo dobili vsa potrebna dovoljenja, bi lahko gradnjo začeli že prihodnje leto.

Pri tem bi najnevarnejši del proizvodnje na novo lokacijo preselili in zagnali v dveh oz. treh letih, nato pa postopoma še vse drugo. "Vse to seveda pod pogojem, da bi vsi postopki za pridobivanje dovoljenj tekli maksimalno hitro," je Štefanič dejal na novinarski konferenci, na kateri so predstavili študijo.

Občina Kočevje želi, da Melamin ostane v Kočevju

Kočevska občina po besedah župana Vladimirja Prebiliča izbrano lokacijo podpira, saj si želi, da Melamin ostane v Kočevju. Kot pravi, bi lahko občina vsa potrebna dovoljenja in potrebne spremembe občinskega prostorskega načrta zagotovila v enem letu, a le če bi državni organi, ki sodelujejo pri tem, postopke čim bolj pospešili.

Prav tako bo treba predhodno urediti lastništvo zemljišč, njihova lastnica je država, in jih komunalno urediti. Pri slednjem Prebilič računa na državno pomoč, "saj bo imel Melamin več kot dovolj izdatkov že s samo gradnjo". "Tukaj moramo napeti vse sile, da stopimo skupaj in omogočimo podjetju začetek gradnje na novi lokaciji," je dejal.

Po Štefaničevi oceni bo podjetje za preselitev najnevarnejšega dela proizvodnje potrebovalo okoli 10 milijonov evrov.

Štirje odškodninski zahtevki umrlih

V Melaminu sta 12. maja izbruhnila eksplozija in požar. Delovna nesreča je terjala sedem smrtnih žrtev in povzročila veliko materialno škodo. Po direktorjevih besedah trenutno delajo vsi zaposleni. Do zdaj so zagnali okoli 30 odstotkov proizvodnje, v prihodnjih dveh tednih bodo ta delež povečali na 50 odstotkov. Marca ali aprila naj bi dosegli 70 odstotkov nekdanje proizvodnje, preostalega, to je najnevarnejšega dela proizvodnje, pa na trenutni lokaciji ne nameravajo znova zagnati.

Do zdaj so dobili štiri odškodninske zahtevke svojcev umrlih v nesreči. "Obravnavamo jih z vso resnostjo, so pa za to potrebni določeni postopki," je dejal.

Selitev kočevske tovarne Melamin