Revizija v Petrolu je pokazala oškodovanje družbe. Foto: BoBo
Revizija v Petrolu je pokazala oškodovanje družbe. Foto: BoBo

Družba Petrol bo od 61,85 milijona evrov bilančnega dobička namenila za dividende 61,67 milijona evrov oz. 1,50 evra bruto na delnico, je nasprotni predlog potrdila skupščina. To je ob upoštevanju delitve delnic enako kot lani. Vodstvo je predlagalo več kot polovico nižjo dividendo.

Po sprejetem nasprotnem predlogu – vsebinsko enaka predloga sta podali družbi Mustang Energy Limited in Vizija Holding – se bo preostanek bilančnega dobička v vrednosti okoli 180.000 evrov razporedil v druge rezerve iz dobička. Za predlog je glasovalo 54,79 odstotka prisotnih glasov. Na skupščini je bilo sicer prisotnega 73,4 odstotka kapitala z glasovalno pravico.

Dividende bodo izplačane 4. avgusta delničarjem, ki bodo pri KDD-ju vpisani na 3. avgust, enako, kot je predlagalo vodstvo.

Prvotni predlog vodstva je predvidel, da se za dividende nameni 28,78 milijona evrov oz. 0,70 evra bruto na delnico, preostalih okoli 33 milijonov evrov pa se razporedi v druge rezerve iz dobička. Lani je dividenda znašala 30 evrov na delnico oz. ob upoštevanju delitve delnic 1,50 evra na delnico.

Za 75 milijonov evrov vlaganj

Direktor in posredni lastnik družbe Vizija Holding Darij Južna je med razlogi za nasprotni predlog navedel, da bo družba, ker je lani poslovala z izgubo, v Sloveniji dobila vrnjenega okoli 30 milijonov evrov akontiranega davka od dobička, poleg tega ji letos ne bo treba plačati akontacije tega davka 30 milijonov evrov.

Drugi razlog pa je, da bodo višjih dividend deležni tudi državni lastniki v Sloveniji in na Hrvaškem, zato Južna upa, da bo "ta gesta Petrola, da se vseeno profesionalno izplača dividende, tudi državam, vsaj malo spodbudila odločevalce v obeh državah, da bodo škodo (zaradi regulacije cen pogonskih goriv) povrnili".

Predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popović je v izjavi za medije po skupščini povedala, da sprejeta višina dividende "ne bo ogrozila razvoja, investicij". "Vse strateške cilje, ki jih moramo izpeljati, bomo kot družba izpeljali," je dejala.

Skupina Petrol, ki je lani v zelo zahtevnih razmerah in med drugim ob državni regulaciji cen pogonskih goriv v Sloveniji in na Hrvaškem imela 12,5 milijona evrov izgube, za letos načrtuje za 75 milijonov evrov investicij, medtem ko so te za leto 2023 v strateškem načrtu predvidene v vrednosti 135 milijonov evrov.

Tožba proti državi

Petrol je po zavrnitvi predloga za mirno rešitev spora glede povrnitve škode zaradi regulacije cen pogonskih goriv lani spomladi v Sloveniji ta teden vložil tožbo proti državi z zahtevkom za povrnitev 106,9 milijona evrov. Predlog za mirno rešitev spora tudi na Hrvaškem ni bil sprejet, tožbeni zahtevek pa še pripravljajo, saj je hrvaško ustavno sodišče medtem v primeru pritožbe malih distributerjev odločilo, da je regulacija skladna s predpisi, je povedala Drobne Popović.

Skupščina je potrdila tudi poročilo o prejemkih nadzornikov in uprave v letu 2022 in jim podelila razrešnico za delo v lanskem letu. Z 80 odstotki glasov prisotnih pa je bila zavrnjena predlagana politika prejemkov teh dveh organov.

Predsednica uprave je glede slednjega dejala, da ima skupščina glede politike prejemkov posvetovalno vlogo. Prejemke bodo zdaj oblikovali na podlagi sprejetih pravilnikov, naslednje leto pa skupščini znova predlagali politiko prejemkov, je povedala, zavrnitve pa ni mogla komentirati, saj razprave pri tej točki ni bilo.

Petrol je danes objavil poslovne rezultate v prvem četrtletju letos, v katerem je na ravni skupine ustvaril 1,8 milijarde evrov prihodkov od prodaje oz. šest odstotkov manj kot v primerljivem obdobju lani, čisti dobiček pa je bil s 24,8 milijona evrov za 23 odstotkov nižji. V celotnem letu skupina načrtuje 10,2 milijarde evrov prihodkov od prodaje in 117,1 milijona evrov čistega dobička.