Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je za ponedeljek napovedala sestanek s pripravljavci predloga novele zakona o varstvu potrošnikov in od njih zahtevala pojasnila, po potrebi pa tudi odgovornost. Foto: BoBo
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je za ponedeljek napovedala sestanek s pripravljavci predloga novele zakona o varstvu potrošnikov in od njih zahtevala pojasnila, po potrebi pa tudi odgovornost. Foto: BoBo
pralni stroj, bela tehnihka, LG
Proti ukinitvi obvezne garancije so najprej protestirali v Zvezi potrošnikov Slovenije. Foto: Reuters

Prav tako slovenski poslanci v Evropskem parlamentu pravijo, da nam ni treba ničesar spreminjati. Evropski poslanec Ivo Vajgl meni, da se v take stvari ne sme privoliti, tudi zato v Evropski uniji velja načelo subsidiarnosti. Kot pravi, "nikoli ne smeš pristati na to in se tudi ne pričakuje, da boš pristal na to, da ti bo nekdo znižal standarde". Evropski poslanec Zoran Thaler je mnenja, da Evropa določa zgolj minimalne standarde in da direktiva ne zahteva ukinitve garancije.

Da bi sicer prostovoljna garancija prinesla nekaj pozitivnih posledic, kot je večja konkurenca, je mnenja evropski poslanec Jelko Kacin, a je tudi on prepričan, da bi bila sprememba še vedno najbolj problematična za potrošnike, poroča POP TV.

Generalni direktor direktorata za notranji trg na ministrstvu za gospodarstvo Peter Vrtačnik je dejal, da na ministrstvu sprejemajo pripombe in priporočila še do konca naslednjega tedna, šele potem pa se bodo odločili, kaj storiti. "Mi zagovarjamo strokovne stališče, ker nas je tudi Evropska komisija dvakrat opozorila, da bo morala zadevo predati sodišču, če ne bomo uskladili naše zakonodaje z evropsko," je dejal Vrtačnik.

Direktorica Urada RS za varstvo potrošnikov Mojca Burgar je povedala, da je bila ministrica obveščena o besedilu predloga, kakršen je bil poslan v javno razpravo, vendar se o njem še ni izrekla.

Burgarjeva je še dodala, da so na ministrstvu direktivo razumeli, kot "da ima potrošnik še naprej vse pravice iz naslova stvarne napake oziroma jamstva za napake". Garancija, kot jo razume Evropska komisija, pa pomeni zaupanje v lastni izdelek in jo "po navadi daje proizvajalec, in ne trgovec". Bila naj bi torej "komercialna prednost, ki jo nudi proizvajalec", je prepričana Burgarjeva.

Predsednica Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) Breda Kutin je poudarila, da "Evropska komisija ni zahtevala odprave obvezne garancije", je pa zahtevala "jasnejše in preciznejše določanje prostovoljnih garancij". Kot pravi, je ZPS predlagal, da se "ti členi, ki so zdaj pripravljeni kot prostovoljna garancija, ohranijo, da se pa ohrani tudi obvezna garancija".

Ministrica Radićeva je za ponedeljek napovedala sestanek s pripravljavci predloga novele zakona o varstvu potrošnikov in od njih bo zahtevala pojasnila, po potrebi pa tudi odgovornost.