Gradnja terminala za utekočinjen plin na severu Nemčije. Foto: Reuters
Gradnja terminala za utekočinjen plin na severu Nemčije. Foto: Reuters

Vlada bo po besedah Scholza zagotovila, da bodo preostale jedrske elektrarne lahko obratovale do marca prihodnje leto, s čimer se bodo preprečili izpadi električne energije.

Prejšnji teden je nemški gospodarski minister Robert Habeck napovedal, da bosta jedrski elektrarni Isar II na Bavarskem in Neckarwestheim v zvezni deželi Baden - Württemberg na jugozahodu države ostali v stanju pripravljenosti do sredine aprila 2023, če se bo to zimo pokazala potreba po stabilizaciji električnega omrežja na jugu Nemčije. Prvotno je bilo predvideno, da bosta elektrarni zaprti ob koncu letošnjega leta.

Scholz je v govoru na konvenciji delodajalcev v Berlinu poudaril, da se na severu Nemčije gradi več terminalov za utekočinjeni zemeljski plin. "Prvi med njimi bo za začetek obratovanja pripravljen januarja prihodnje leto," je dejal.

Po besedah Scholza bodo te nove možnosti Nemčiji do konca prihodnjega leta omogočile uvoz vsega potrebnega plina "neodvisno od Rusije".

Scholz je dejal, da bo imela Nemčija vso potrebno infrastrukturo za uvoz vsega plina, ki ga potrebuje,  do konca leta 2023. Foto: Reuters
Scholz je dejal, da bo imela Nemčija vso potrebno infrastrukturo za uvoz vsega plina, ki ga potrebuje, do konca leta 2023. Foto: Reuters

"Vodik plin prihodnosti"

Prav tako je poudaril, da bo Nemčija s pomočjo že sprejetih vladnih ukrepov za skladiščenje plina lahko preživela zimo. Kot je ob tem dodal, vlada v Berlinu še naprej išče načine za znižanje stroškov energije za potrošnike in podjetja.

Kot poroča Reuters, je Nemčija svoja skladišča plina zapolnila do 88 odstotkov zmogljivosti.

Nemčija je nameravala v okviru t. i. energetskega prehoda tri jedrske elektrarne dokončno ustaviti do konca tega leta v skladu z odločitvijo, ki sega še v čas vlade Angele Merkel.

Toda zaradi zmanjšanja dobav ruskega plina in visokega porasta cen energentov se vedno več politikov zavzema za podaljšanje njihove obratovalne dobe, češ da bi to pomenilo alternativo v primeru pomanjkanja oskrbe z zemeljskim plinom to zimo.

Rusija je skoraj v celoti prekinila dobave zemeljskega plina Nemčiji, kar je po mnenju nemških uradnikov način kaznovanja Berlin za njegovo podporo Ukrajini in sodelovanje pri sankcijah proti Moskvi zaradi invazije na njeno sosedo.

Scholz je napovedal razcvet pridobivanja vodika, ki ga je označil za "plin prihodnosti". Prejšnji mesec je med obiskom Kanade podpisal dogovor o vzpostavitvi dobavnih za verig. Kanada in Nemčija se tudi dogovarjata o gradnji terminalov za utekočinjen plin na kanadski atlantski obali v prihodnjih petih letih.