SDH upravlja milijarde evrov vredne kapitalske naložbe države. Foto: BoBo
SDH upravlja milijarde evrov vredne kapitalske naložbe države. Foto: BoBo
Sorodna novica Lidija Glavina se poslavlja od vodenja SDH-ja

Lidija Glavina se je z nadzornim svetom o sporazumnem predčasnem odhodu iz uprave SDH-ja dokončno dogovorila preteklo sredo, o njenem odhodu s čela upravljavca državnih naložb pa se je pred tem ugibalo že kar nekaj časa. Po nekaterih informacijah v medijih naj bi sicer vsaj še nekaj časa ostala na holdingu.

Nadzorniki so se odločili, da bo vajeti v upravi namesto Glavine začasno prevzel dozdajšnji prvi nadzornik SDH-ja Igor Kržan. Zakonsko lahko nadzornik podjetje vodi največ 12 mesecev oz. dvakrat po šest mesecev. Vodenje nadzornega sveta pa je prevzela Karmen Dietner, ki jo je DZ za nadzornico imenoval konec leta 2018.

Kržan: Res samo začasno
Kržan je v sredo medijem zatrdil, da se po poteku začasne funkcije predsednika uprave ne bo prijavil na razpis in da imenovanje novega predsednika uprave s polnim mandatom pričakuje v največ dveh mesecih.

Ugibanja o novem, dolgoročnem šefu
Kot najresnejši kandidat za položaj novega šefa SDH-ja se je sicer v javnosti omenjal nekdanji prvi mož Steklarne Hrastnik Andrej Božič, ki je od januarja član uprave holdinga. Novica o imenovanju Kržana za začasnega predsednika uprave je bila tako presenečenje. Poleg Kržana in Božiča je v upravi še Boštjan Koler, tako da je uprava tričlanska, kot to predvideva zakon o SDH-ju.

V delu koalicije so nedavno iskali možnost, kako prodajo Abanke preprečiti. Foto: BoBo
V delu koalicije so nedavno iskali možnost, kako prodajo Abanke preprečiti. Foto: BoBo

Prodajajo Abanko
Največji kratkoročni izziv za upravo pod začasnim Kržanovim vodstvom bo zaključek prodaje Abanke, ki jo mora država skladno z zavezami Evropski komisiji v zameno za odobritev obsežne državne pomoči v letu 2014 prodati do sredine tega leta.

Za Abanko naj bi po neuradnih informacijah medijev prispele tri zavezujoče ponudbe. Oddali naj bi jih sklad Apollo, ki je lastnik Nove KBM in z nakupi nekaterih drugih finančnih ustanov gradi finančni steber, banka AIK, lastnica Gorenjske banke, in OTP, ki se je že pred leti neuspešno potegovala za Novo KBM in si močno prizadeva za prihod v Slovenijo. Po nekaterih informacijah naj bi najboljšo ponudbo oddala banka AIK, sledila naj bi Apollo in OTP.

Kot ni redkost pri velikih privatizacijskih postopkih, bi se lahko tudi v tem primeru vpletla politika, če bi ocenila, da ponudbe niso dovolj visoke ali če bi prevladala želja po ohranitvi pomembne finančne ustanove v državni lasti. Za zdaj sicer ne kaže tako, v vsakem primeru pa bi to tako kot pri NLB-ju zahtevalo naporna pogajanja z Evropsko komisijo.

Že v preteklosti se je precej zapletalo okoli SDH-ja, DUTB-ja in Save. Foto: MMC RTV SLO
Že v preteklosti se je precej zapletalo okoli SDH-ja, DUTB-ja in Save. Foto: MMC RTV SLO

SDH se ubada s turizmom
Medtem ko bo Kržan prevzel vodenje holdinga, pa bo nadzorni svet SDH-ja danes po napovedih nadaljeval sejo, ki jo je preteklo sredo prekinil. Tema naj bi bila med drugim naložbeni dokument, v katerem bodo izkazane dolgoročne sinergije ter ekonomski učinki konsolidacije lastništva turističnih družb v državni lasti in naj bi ga SDH sprejel v teh dneh.

V turističnem holdingu, nad katerim naj bi bedel SDH, naj bi bile družbe Istrabenz Turizem, Sava Turizem, Hoteli Bernardin, Hit, Thermana, Terme Olimia, Adria turistično podjetje in Unitur.

Sprejem naložbenega dokumenta bo med drugim podlaga za nadaljevanje uresničevanja nedavnega vladnega sklepa, ko je kot skupščina Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) odločila, da naj ta ustavi prodajo delnic Istrabenz Turizma, s katerimi so bile zavarovane terjatve t. i. slabe banke do holdinga Istrabenz.

Čeprav je bilo prvotno predvideno, da bo DUTB zasegel delnice turistične družbe iz sistema Istrabenz in jih prenesel na posebno namensko družbo, pa sta se t. i. slaba banka in Istrabenz pretekli teden dogovorila, da bo Istrabenz finančnim upnikom, med katerimi je glaven prav DUTB, predlagal konverzijo terjatev v kapital. DUTB bi tako postala lastnica Istrabenza in na ta način v last dobila tudi družbo Istrabenz Turizem, bi pa tako preprečili stečaj Istrabenza, ki bi skoraj gotovo sledil zasegu delnic njegovega turističnega stebra.