Projekt reševanja prezadolženih podjetij vodi sekretar na Stepišnikovem ministrstvu Gašpar Gašpar Mišič. Foto: BoBo
Projekt reševanja prezadolženih podjetij vodi sekretar na Stepišnikovem ministrstvu Gašpar Gašpar Mišič. Foto: BoBo
Cimosu 41 milijonov evrov in pol

Cimos je dobil državno poroštvo za najem 35 milijonov evrov likvidnostnega posojila. Ko bo državno pomoč koprski družbi odobrila Evropska komisija, bo likvidnostno posojilo pretvorjeno v kapital. V prihodnjih mesecih bo sledila še dokapitalizacija družbe v vrednosti približno 41,5 milijona evrov, banke pa bodo morale s Cimosom skleniti tudi dogovor o reprogramiranju posojil in znižanju obrestnih mer.

Bo dogovor blagoslovila tudi Evropska komisija?
Ministra za gospodarstvo Stanka Stepišnika odobritev Evropske komisije ne skrbi. Pojasnil je, da so v Komisiji pripomnili le, da če se bo podjetje širilo še na druge dejavnosti, lahko predstavlja nelojalno konkurenco podjetjem v Španiji, Grčiji in na Portugalskem. "Pri nas ne gre v tej smeri, gre se v smer zožitve podjetja. Tudi interes države ni, da postane lastnica podjetja, ampak da podjetje ohranja delovna mesta in se čim prej umakne iz lastništva vseh podjetij," je pojasnil.

Stepišnik: Evropska komisija nam bo šla na roko
Ob tem je dejal, da tudi Nemčija svoja podjetja vsako leto podpre z določenimi sredstvi, "pa se vedno nekako izvijejo ven". Minister zato meni, da nam "bo Evropska komisija šla na roko in da ne bo težav".

Minister pravi, da ima Cimos kupce, da dobavlja tujini, da ima posle v Sloveniji, interes države pa da je, da tako podjetje obdrži zaposlene, da ohranja delovna mesta, da se usposobi tako, da lahko širi proizvodnjo, izvaža in dodatno zaposluje. "Res pa je, da se mora podjetje finančno, poslovno in lastniško prestrukturirati, da se osredotoči bolj na osnovno dejavnost," je še poudaril Stepišnik.

Kdo je še na listi za pomoč?
Podjetij, ki jim bo država še pomagala, je še kar nekaj. Stepišnik je omenil MLM, Aha Muro in Unior Zreče.

V. d. predsednika uprave Cimosa Jerko Bartolić je po podpisu izpostavil, da je to hkrati konec dolgotrajnega postopka in obenem začetek dolge poti poslovnega in finančnega prestrukturiranja. Prepričan je, da bo podjetje tej nalogi kos.

Cimosu 41 milijonov evrov in pol