Festival v Oberhausnu v Nemčiji se je končal uspešno za dva slovenska filma – kratki film Žige Virca Kismet je prejel posebno omembo mladinske žirije.

Festival v Oberhausnu je eden izmed 30 festivalov, na katerih izberejo kandidate, med katerimi je na koncu pet nominirancev za nagrado za najboljši evropski kratki film, so sporočili s Slovenskega filmskega centra, ki je sofinanciral oba filma.
Kratki film Navadna hruška so predvajali v mednarodnem tekmovalnem programu. Gre za igrano-dokumentarni film, ki ga kot scenarista podpisujeta Gregor Božič in Marina Gumzi – dvojec je pred leti navduševal že z vizualno impresivnim filmom Zgodbe iz kostanjevih gozdov.
Tokratni film s pomočjo arhivskih gradiv raziskuje nedavno preteklost in si prizadeva razumeti ter ohraniti znanje prejšnjih generacij. "Nova generacija se prebuja v svetu, v katerem življenje postaja vse težje," pišejo. "Glasovi iz preteklosti nas vodijo v poetično raziskovanje narave, ki je vse bolj ogrožena zaradi podnebne katastrofe. Gre za igrani film, postavljen v bližnjo prihodnost, ki pripoveduje o izgubi narave in iskanju načinov, kako preživeti in najti smisel v novi resničnosti," je v utemeljitvi zapisala nagrade, s katero se je film uvrstil med kandidate za evropsko filmsko nagrado za kratki film.

Film, ki poudarja medgeneracijsko odgovornost za podnebni zlom
Žirija FIPRESCI pa je o filmu zapisala, da ta v ospredje postavlja skrb za drevesa ter poudarja medgeneracijsko odgovornost za podnebni zlom. Na dramaturški ravni deluje rastje kot vizualna vez med znanstvenofantastičnim in dokumentarnim izrazom. "Distopičen pogled, prežet z občutkom izgube in melanholije, nas popelje v prostor zatočišča, kjer še vedno lahko upamo na možnost rešitve. Dokumentarni elementi so z analitično rabo podob postavljeni na premišljeno distanco, kar gledalcu omogoča refleksijo. Filmska potopitev, podprta z impresivno fotografijo in natančnim kadriranjem, odpira prostor za razmislek o nujnosti skupnega strahu – tiste univerzalne izkušnje, ki nas lahko medsebojno poveže, morda celo ponovno poveže z naravo."
Del slovenske pokrajine bo lahko viden po Evropi
Gregor Božič in Marina Gumzi sta ob nagradah povedala, da je velik uspeh že sama uvrstitev med 47 filmov glavnega tekmovalnega programa, ki so jih izbrali izmed 6000 prijavljenih filmov. "Da sta dve ločeni žiriji v Navadni hruški prepoznali film, ki se jim ga je med temi izbranimi filmi zdelo vredno še posebej izpostaviti, pa predstavlja več, kot bi lahko na hitro opisala z nekaj besedami," sta dejala. Izrazila sta tudi veselje, da se je film z eno od nagrad uvrstil v izbor kandidatov za evropsko filmsko nagrado, saj bo tako del slovenske pokrajine, o katerem govori film, viden širom Evrope. Film je nastal v produkciji studia NOSOROGI, ki ga prav tako vodi Marina Gumzi.

Intimen vpogled v življenje družine žensk različnih generacij
Na festivalu so v tekmovalnem programu otroškega in mladinskega filma predvajali tudi kratki film Žige Virca Kismet o družini romske skupnosti, ki mu je mladinska žirija namenila posebno omembo. Gre za zgodbo o 11-letni Mileni iz romske skupnosti, ki se znajde pred pomembno prelomnico, ko se njena starejša sestra pripravlja na poroko. Okolica pričakuje, da bo kmalu sledila isti poti, Milena pa dvomi, ali je to res njena usoda (kismet). V obrazložitvi preberemo, da film ponuja intimen vpogled v življenje družine, sestavljene iz žensk različnih generacij, ki se ne strinjajo glede tradicij svoje romske skupnosti.
Medtem ko glavna junakinja hrepeni po svobodi in neodvisnosti, se njeni babici bojita razkroja tradicionalnih praks. "Zanimiv je tudi pristop ustvarjalcev: vsi igralci so dejanski člani skupnosti, ki so svoje zgodbe delno improvizirali. Čeprav film prikazuje nekatere temačne in zahtevne vidike življenja mladega dekleta, kmalu ugotovimo, da v svoji družini najde tudi toplino, ljubezen in razumevanje. Prav ta človeška dimenzija se nam zdi ključna – brez nje bi film lahko deloval kot zgolj še ena potrditev obstoječih predsodkov zunanjega sveta," so zapisali. Producent filma je Boštjan Virc iz produkcijske hiše Studio Virc.
V pripravi tudi celovečerni projekt
Režiser in scenaristka Iza Strehar sta ob prejemu nagrade izrazila veselje, da je bil film Kismet sprejet na enega najprestižnejših in najstarejših festivalov kratkega filma na svetu, kjer je prejel tudi posebno omembo mladinske žirije. Iz kratkega igranega filma se že razvija celovečerni projekt v produkciji Lilit, katerega razvoj podpira Slovenski filmski center.
Mednarodni filmski festival v Oberhausnu je potekal od 29. aprila do 4. maja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje