
V filmu Igrišča ne damo! se skupina dvanajstletnikov zoperstavi sistemu, ki želi uničiti njihovo igrišče. V njem so poleg peterice otrok nastopili Marko Mandić in Gregor Zorc, hrvaška igralca Ivana Roščić in Enis Bešlagić ter srbski igralec Tihomir Stanić.
Vsak boj ima smisel, če je srce na pravem mestu
Film je nedavno na mednarodnem otroškem festivalu KiKiFe v Nemčiji prejel nagrado žirije filmskih kritikov za najboljšo režijo. Žirija ga je označila za ganljivo zgodbo, ki jo lahko razumejo otroci povsod po svetu. Kot glavno sporočilo filma je prepoznala, da ima vsak boj smisel, če je srce na pravem mestu.
Zgodba Tartinijevega ključa je umeščena v poletni Piran, kjer se križajo poti otrok iz različnih družbenih okolij. Spoznajo se na Tartinijevem trgu, kjer se zančne njihova skupna avantura. V njem je nastopilo več priznanih igralcev, kot so Jurij Drevenšek, Primož Pirnat, Janez Škof in Tanja Ribič.

Ob 80-letnici konca druge svetovne vojne
Ne joči, Peter je Štigličev spada v zlato obdobje režiserjevega opusa. Njegov deseti film je preplet komedije, partizanskega in otroškega filma. Sledi dvema partizanskima minerjema, ki morata z območja bojev na varno pripeljati tri vojne sirote.

Pozabljeni dogodki na začetku vojne
Dneve slovenskega filma bo sklenil kratki vojni film Ostri vrh Matica Poropatiča, ki predstavlja ozadje nekoliko pozabljene bitke ob napadu nacistične Nemčije na Jugoslavijo leta 1941. Osvetljuje dogajanje ob t. i. aprilski vojni, ki je trajala zgolj 11 dni. "Čeprav sam film ne povzema nekega specifičnega dogodka, so nas navdihnili trenutki, ki se odvijajo po celotni meji v prvih urah vojne in ki so danes kar malce pozabljeni, sploh zunaj svojega lokalnega okolja," o filmu pove idejni vodja projekta Matic Poropatič. Zgodba filma sledi manjši enoti, ki je poslana na mejo, da bi v primeru vojne delovala kot prva obrambna linija pred napadalci. Tam ostane brez pravih sredstev, s katerimi bi se lahko branila, in tudi brez informacij o tem, kaj točno jih čaka. Film je rezultat skupnega dela Filmskega ustvarjalnega društva Loke Studio ter večjega števila kulturnih ter gledaliških društev in tudi posameznikov, kot so Kulturno društvo Svoboda Trbovlje, Kulturno društvo Podkum in Kulturno-umetniško društvo Svoboda Prebold.
Projekcijo v Pulju bo pospremila širša avtorska ekipa, so sporočili s Slovenskega filmskega centra, ki dogodek soorganizira. Kot so zapisali, bodo z zadnjima dvema filmoma zaznamovali 80. obletnico konca druge svetovne vojne. Vsi filmi, razen Ostrega vrha, so nastali s finančno podporo Slovenskega filmskega centra in se bodo v Pulju odvrteli opremljeni s hrvaškimi podnapisi.
Glavni organizator Dnevov slovenskega filma v Pulju je sicer Slovensko kulturno društvo Istra – Pula, glavna pokrovitelja pa sta urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu ter svet za narodne manjšine Republike Hrvaške.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje