Do platforme Biblos je dostop mogoč prek bralne aplikacije Biblos, naložene na bralno napravo. Foto: Biblos
Do platforme Biblos je dostop mogoč prek bralne aplikacije Biblos, naložene na bralno napravo. Foto: Biblos

Leta 2019 je bilo izposoj 98.000, lani pa skoraj 315.000, so sporočili z založbe Beletrina, kjer menijo, da so se spremembe bralcev po sili razmer spremenile, a se bodo obdržale dolgoročno.

"Če se je morda (op. spomladi) zdelo, da je porast e-branja rešitev v sili, pa stalna eksponentna rast izposoje v e-knjižnici Biblos, ki se je nadaljevala tudi v preostalem delu leta – še posebej ob ponovnem jesenskem delnem zaprtju knjižnic –, govori o dolgoročnih spremembah bralnih navad," so zapisali pri založbi.

Zraslo je tudi število uporabnikov, ki se je v primerjavi z letom 2019 podvojilo – v letu 2020 jih je bilo kar 36.000.

Največji porast uporabe e-knjižnice Biblos je lani prinesel prvi val epidemije. Število dnevnih izposoj, ki se je pred epidemijo covida-19 gibalo okoli 300, je v času spomladanske karantene skokovito naraslo. Dnevni rekord je bil 23. marca 2020, ko je število izposoj doseglo 2667, na letni ravni pa je bilo povprečje okoli 1500 izposoj na dan.

Rekordni mesec je bil april, ko so si uporabniki in uporabnice izposodili skupno 54.137 e-knjig, po poletnem zatišju pa je uporaba nato znova močno narasla jeseni.

In po katerih knjigah so bralci, ki jim je na voljo 4500 večinoma slovenskih romanov, najraje posegali? Lestvica je podobna lestvici "klasičnih" knjig: lani je bila najbolj brana e-knjiga s kresnikom nagrajeni avtobiografski roman Bronje Žakelj Belo se pere na devetdeset, med zvrstmi pa so bralci in bralke največ posegali po ljubezenskih romanih.

V zadnjem mesecu so bralci e-knjig poleg že omenjenega naslova posegali po delih Sinova punca Michelle Frances (LYNX), RAC Petre Pogorevc (Beletrina), Poletje Edith Wharton (LYNX), Nekaj vam želim povedati Vlaste Nussdorfer (Beletrina) in Kurji pastir Ferija Lainščka (Beletrina). Lani so sicer na portal dodali skoraj 900 knjig, kar je slabih 60 odstotkov več kot leto prej.

V e-knjižnico Biblos je trenutno vključenih skupno 61 slovenskih knjižnic. Vse večje zanimanje za sodelovanje v sistemu Biblosu pa vlada tudi med različnimi založbami in samozaložniki. Teh je trenutno 210, pri čemer se jih je lani sistemu na novo pridružilo 38.

E-knjige tudi v osnovne in srednje šole

Biblos pa trenutno v šolah čaka na zeleno luč ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki je junija dalo pobudo za pilotni projekt uvajanja elektronskih knjig v osnovne in srednje šole. Ministrstvo je k sodelovanju pozvalo slovenske založnike in Beletrino, ki vodi portal Biblos. Ta je skupaj z ministrstvom pripravila model vpeljave e-knjig v osnovne in srednje šole. Omogočen naj bi bil brezplačen dostop do izbranega nabora približno stotih naslovov različnih založb, pri čemer naj bi šlo pretežno za knjige za domače branje.