Prebilič pravi, da za zdaj nimajo v načrtu, da bi klub posegal tudi v politično dogajanje v državi ali se morda s svojo listo celo podal na državnozborske volitve. Foto: BoBo
Prebilič pravi, da za zdaj nimajo v načrtu, da bi klub posegal tudi v politično dogajanje v državi ali se morda s svojo listo celo podal na državnozborske volitve. Foto: BoBo

Prebilič ustanovitev kluba neodvisnih županj in županov načrtuje za ponedeljek, v iniciativnem odboru pa so k sodelovanju povabili vse županje in župane, ki so na zadnjih lokalnih volitvah kandidirali kot neodvisni kandidati in brez neposredne podpore političnih strank. Gre za 136 od 212 slovenskih županov.

Kot razlog za ustanavljanje kluba navaja, da neodvisni župani in županje do tega trenutka niso bili tesneje povezani na način, ki bi predstavljal pomembno politično moč v državi in ki bi lahko uspešneje vplivala na oblikovanje politik, pomembnih za občine.

Opozarjajo na razlike med urbanimi centri in obrobjem

Med drugim jih moti, da v Sloveniji še vedno nimamo skladnega regionalnega razvoja, zaradi česar se povečujejo razlike med urbanimi centri in obrobjem. "V zvezi s tem želimo oblikovati poziv, da bi vlada, katera koli že bo, znova ustanovila ministrstvo za lokalno samoupravo in regionalni razvoj," pravi. Želijo si tudi večjo vključenost občin v črpanje evropskih sredstev in vplivati na ureditev primernega statusa županov, ko gre za njihovo plačilo in čas, ko jim preneha mandat. "Ugotavljamo namreč, da so zdaj župani po prenehanju mandata prepuščeni samim sebi, kar zelo nestimulativno vpliva na to, da bi se ljudje odločali kandidirati za to funkcijo," je dejal za STA.

Za zdaj pa, kot pravi, nimajo v načrtu, da bi klub posegal tudi v politično dogajanje v državi ali se morda s svojo listo celo podal na državnozborske volitve. "Si pa želimo oblikovati neko stališče o tem, kaj se danes ponuja na političnem prizorišču. Morda zavzamemo tudi kakšno stališče v zvezi s tem," dodaja.

Kakšna bo formalna oblika delovanja kluba, za zdaj še ne ve in je stvar razprave do ponedeljkovega ustanovnega zbora. "Se pa nagibamo k temu, da postanemo neko dovolj regularno društvo ali združba, kjer bi se srečevali in bi delo potekalo kontinuirano," je še dejal kočevski župan.

Janković: Župani se morajo odločiti, ali bodo poslanci ali župani

Pobudo je na redni novinarski konferenci komentiral tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Na vprašanje o političnem povezovanju županov pred parlamentarnimi volitvami je odgovoril, da je treba počakati, kaj od trenutnih načrtov se bo na koncu uresničilo. Župani se morajo po njegovih besedah odločiti, ali bodo poslanci ali župani. Sam udejstvovanja v vlogi poslanca ne bi več ponovil, saj je vajen operativnega dela na terenu. Po njegovem mnenju tudi velik del županov razmišlja podobno. Župan prestolnice je potrdil, da je vabilo na ustanovni zbor dobil, a se je zanj zahvalil, saj v državni politiki ne bo več deloval.