Uporabniki Roga nimajo namena zapustili prostorov nekdanje tovarne  Rog. Foto: BoBo
Uporabniki Roga nimajo namena zapustili prostorov nekdanje tovarne Rog. Foto: BoBo

Sodišče je odločilo, da morajo prostore nekdanje Tovarne Rog izprazniti in vrniti MOL-u v neposredno posest, odločilo pa je tudi, da se jim v prihodnje prepoveduje poseganje v lastninsko pravico MOL-a. To je potrdil tudi odvetnik rogovcev Zoran Korenčan, ki pravi, da "je bilo jasno, da bo občina uspela s tem zahtevkom". Nerešena je sicer ostala še tožba proti osmemu posamezniku, katere prva obravnava na sodišču je predvidena maja.

V primeru sedmih tožb bodo morali posamezniki poravnati dobrih 40.000 evrov sodnih stroškov. Po Korenčanovih besedah je namreč MOL vrednost spora ocenila nesorazmerno visoko, na 200.000 evrov, na kar so se tudi pritožili. "Kajti če nekdo zahteva izpraznitev, ne more zahtevati, da je dejanje izpraznitve vredno 200.000 evrov," je prepričan Korenčan. Vendar jim sodišče ni ugodilo.

Na vprašanje, kdaj bodo posamezniki morali zapustiti prostore oziroma ali so jih morda že, na Mol-u odgovarjajo, da "bodo sodbe izvršene po zaključku vseh postopkov". Kdaj bo to, po njihovih besedah trenutno ni mogoče napovedati." Na vprašanje, kako bo z drugimi uporabniki Roga oziroma kako namerava občina ukrepati za izpraznitev prostorov v njihovem primeru, pa so odgovorili, da "bodo ravnali v skladu s pravnomočnimi sodbami". Ob tem so dodali, da bo "izpraznitev izvršil sodni izvršitelj ob asistenci policije".

MOL načrtov ne opušča

MOL namreč načrtov, da bi na območju nekdanje tovarne zgradili Center Rog kot "prostor povezovanja kulture, znanosti, gospodarstva in izobraževanja, z osredotočanjem na razvojne projekte s področja kreativnih industrij", ne opušča. Gradbeno dovoljenje je po njihovih navedbah veljavno, vsi pogoji za začetek naložbe so zagotovljeni.

"Prenova Roga je nujna ‒ poleg tega, da gre za degradirano območje, ki je potrebno celovite ekološke sanacije, bomo javne površine razširili na vzhod in temu delu mesta podarili nove vsebine," pravijo na MOL-u in opozarjajo, da je trenutna stavba nevarna za prebivanje, okoliški prebivalci se pritožujejo nad dogajanjem, v zgradbi je bil nedavno požar, kanalizacije ni mogoče urejati, med drugim se kopičijo smeti.

Tožba MOL-a proti osmim posameznim uporabnikom Roga je bila sicer odgovor na njihov spor zaradi motenja posesti po tistem, ko je občina junija 2016 sredi noči vstopila v Rog z bagrom in varnostniki. Ti so dobili tožbo zaradi motenja posesti, MOL pa lastninsko tožbo kot lastnica nepremičnin.

Uporabnikov Roga je še vedno med 100 in 200

Kaj bo sledilo, je po Korenčanovem mnenju težko predvideti. Po njegovih informacijah toženi posamezniki Roga ne uporabljajo več, ostala pa je še večina uporabnikov teh je kakšnih 100 ali 200. Po njegovih besedah jih občina "ne more dati ven", morala bi jih "prvič indentificirati in zahtevati izpraznitev". "Verjetno pa v nedogled tako ne bo šlo, verjetno bodo morali skleniti neki dogovor," je odvetnik še dejal.

Podobno meni tudi uporabnik Roga Miha Blažič - N'toko. Omenjene tožbe po njegovih besedah MOL-u ne dajejo mandata za izpraznitev prostorov, situacija ostaja enaka tudi s pravnega vidika. Glede na to, da dejavnosti v Rogu potekajo dalje in da se vzpostavljajo novi prostori, jih večina kolektiva, kot pravi, nima namena zapustiti.

"Karkoli se bo zgodilo, bo moralo biti stvar dogovora z MOL-om. Tudi rogovcem je v interesu, da se stvari infrastrukturno izboljšajo," je povedal Blažič.