V bližino Murske Sobote, ob Soboško jezero, so prenesli slovenski paviljon iz svetovne razstave EXPO Milano 2015, ki bo v Murski Soboti zaživel v čisto drugačni luči. V njem so uredili turističnoinformacijski center kot regijsko promocijsko središče, pri njem je gibalni park. Zasnovali so ga Sono arhitekti. Foto: MMC RTV SLO/Tanja Mojzer
V bližino Murske Sobote, ob Soboško jezero, so prenesli slovenski paviljon iz svetovne razstave EXPO Milano 2015, ki bo v Murski Soboti zaživel v čisto drugačni luči. V njem so uredili turističnoinformacijski center kot regijsko promocijsko središče, pri njem je gibalni park. Zasnovali so ga Sono arhitekti. Foto: MMC RTV SLO/Tanja Mojzer

Paviljon so postavili v sklopu projekta Vrata v Pomurje - regijski promocijski center. Sestavljajo ga razstavni prostor, turističnoinformacijski center s trgovino, gostilnica ter prostor za poslovno rabo, kjer bodo vzpostavili slovensko poslovno točko Spot.

V petek so ga uradno odprli
"Država je pridobila nov reprezentančni projekt, ki na vzorčen način predstavlja ne le vrata v Pomurje, ampak tudi v Slovenijo,"
je na petkovem odprtju povedal predsednik DZ-ja Dejan Židan. Expano je označil za "katalizator preobrazbe prostora v Murski Soboti, ki je še včeraj predstavljal neizkoriščeno in degradirano območje, pa tudi občine in Pomurja".

Sorodna novica Gibalni park ob Expanu v Pomurju je že odprt

Paviljon sestavljajo štirje glavni sklopi, razstava, turističnoinformacijski center s trgovinico, gostilnica ter prostor za poslovno rabo, kjer bo vzpostavljena tudi Slovenska poslovna točka Spot.

V razstavnem delu je več tematskih točk, ki predstavljajo regijo iz različnih zornih kotov, obiskovalcu pa ponujajo potovanje skozi čas, razglede nad pomurskimi lepotami, predstavitev življenja, polet nad Pomurjem, skrivnosti čarobnega gozda ter umetnost ustvarjanja ob reki Muri.

Ob odprtju bodo pripravili bogat glasbeni program, turistično in kulinarično tržnico Pomurja ter vrsto aktivnosti na jezeru in ob njem.

Direktor Razvojnega centra Murska Sobota Bojan Kar je ob predstavitvi dejal, da so z veliko volje mestne občine, regije, države in partnerjev uresničili sanje, da bi "čudoviti paviljon, ki je predstavljal ponos Slovenije na svetovni razstavi v Milanu, nastal v Pomurju".

"Expano je regionalni razvojni projekt, v središču regije, na obrobju Murske Sobote in tik ob avtocesti Ljubljana-Budimpešta, je vstopna točka v Pomurje, njegov resnični namen pa ni le v prijazni obravnavi gostov in investitorjev, ampak v sistematičnem preskoku v kakovosti in izkušnji Pomurja," je poudaril Kar.

Po besedah vodje Expana Helge Lukač ne želijo nadomestiti celovitega doživetja Pomurja, ampak navdušiti nadaljnje odkrivanje regije in gosta pomagati usmeriti tja, kjer so njegovi interesi.

Paviljon Expano odprli za obiskovalce

Za direktorico Zavoda za kulturo, turizem in šport Brigito Perhavec pomeni odprtje šele začetek razvoja turistične destinacije Soboško jezero, zavod pa bo tudi v prihodnje povezoval in promoviral turistično ponudbo v regiji.

Župan mestne občine Murska Sobota Aleksander Jevšek pa je povedal, da Pomurje dobiva nov zagon in da je "slovenski paviljon s svetovne razstave v Milanu recikliran, da kot integrator, generator in promotor pomurskega turizma soustvarja in spodbuja vrhunsko turistično in podjetniško prihodnost Pomurja".

Naložbo sta sofinancirala država in EU iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Expano je bil zgrajen v sklopu projekta Vrata v Pomurje ‒ regijski promocijski center, katerega vrednost znaša 4,8 milijona evrov. Od tega sta 2,6 milijona evrov prispevali Evropa in Slovenija, soboška občina 1,2 milijona evrov, iz t. i. Pomurskega zakona pa je milijon evrov.

Paviljon z Expa 2015 v Murski Soboti