Podajalec New Englanda Tom Brady je osvojil šesti šampionski prstan, s čimer je podrl rekord med igralci v zgodovini Lige NFL. S petimi prstani je na drugem mestu nekdanji branilec San Francisca in Dallasa, Charles Haley. Po tekmi se je takole veselil s hčerko Vivian. Foto: Reuters
24-letni podajalec Los Angelesa Jared Goff ‒ tako kot njegova napadalna linija ‒ ni zdržal pritiska nastopa v Super Bowlu. Končal je le 19 od 38 podaj za 229 jardov. Štirikrat so ga branilci nasprotne ekipe pobili na tla, vrgel je tudi prestreženo podajo. Foto: Reuters

Odlična obramba ali slab napad? Pravzaprav mešanica obeh. V prvem polčasu sta blesteli obrambi obeh ekip, ki sta suvereno zaustavljali poskuse nasprotnika, hkrati pa sta oba napada, na čelu s podajalcema Tomom Bradyjem in Jaredom Goffom, drvela iz napake v napako.

4: NY Giants

Rezultat vsega je bil nizek izid ob odmoru, na katerega so igralci New Englanda z uspešno izvedenim prostim strelom Stephena Gostkowskega odšli s prednostjo +3 (3:0). V nadaljevanju so Ramsi izid izenačili, odločilno razliko pa je z zadetkom po tleh sedem minut pred koncem napravil novinec Sony Michel.

Lovilec Julian Edelman je v kritičnih trenutkih vlekel voz New Englanda in je bil zasluženo imenovan za najkoristnejšega igralca 53. Super Bowla. Ujel je 10 podaj za 141 jardov. Foto: Reuters

To je bila za New England šesta zmaga (2001, 2003, 2004, 2014, 2016 in 2018) v Super Bowlu, s čimer se je na vrhu večne lestvice izenačil s Pittsburgh Steelersi. Patriotsi so sicer v Atlanti nastopili v rekordnem 11. Super Bowlu, na devetih z Bradyjem kot podajalcem. Za šest zmag v Super Bowlih je New England potreboval 18 let, Pittsburgh 35.

Film tekme:

Stephen Gostkowski je v prvi četrtini zgrešil strel s 46 jardov. Do Super Bowla so v Mercedes-Benz Stadiumu v Atlanti v rednem delu sezone igralci zadeli vseh 31 prostih strelov. Foto: Reuters
Branilec Los Angeles Ramsov Cory Littleton je s prestreženo podajo Tomu Bradyju in New Englandu končal prvi napad na tekmi. Foto: Reuters

1. četrtina (0:0): Zamujene priložnosti Patsov
New England je tekmo začel bliskovito, z igro po tleh se je hitro prebijal naprej, nato pa je ob prvem Bradyjevem poskusu podaje Cory Littleton prestregel žogo in na 27 jardih ekspresno končal napad Patriotsev. Tudi po prostem strelu Gostkowskega New Englandu ni uspelo prvemu doseči točke, veteranski strelec je zgrešil s 46 jardov. Četrtina, v kateri je obramba Patriotsev suvereno dušila napade nasprotnika, se je končala brez doseženih točk.

Kyle Van Noy je takole v drugi polovici prvega polčasa na tla pospravil Jareda Goffa. Foto: Reuters
Gostkowski, ki barve New Englanda brani že vse od leta 2006, je poskrbel za edine točke v prvem delu Super Bowla. Njegov poskus se je sicer nevarno bližal levi vratnici, a je vseeno odfrčal v gol.  Foto: Reuters
Gostkowski, ki barve New Englanda brani že vse od leta 2006, je poskrbel za edine točke v prvem delu Super Bowla. Njegov poskus se je sicer nevarno bližal levi vratnici, a je vseeno odfrčal v gol. Foto: Reuters

2. četrtina (3:0): Obrambi dušili oba (neprepričljiva) napada
New England je v svojem prvem napadu druge četrtine vendarle dosegel prve točke na tekmi, potem ko je Gostkowski z 42 jardov žogo le spravil med obe vratnici. Ritem tekme sta še vedno diktirali odlični obrambi obeh ekip, pri Ramsih je še posebej izstopal Littleton, ki je v ključnih trenutkih z izjemnim pokrivanjem preprečeval napredek nasprotnika po zelenici, pri Patriotsih je Kyle Van Noy ob tretjem poskusu Los Angelesa dobre štiri minute pred koncem polčasa 'sploščil' Goffa za izgubo 14 jardov.

Patriotsi so nato v naslednjem napadu zapravili priložnost za nove točke, potem ko so na 32 jardih tvegali s četrtim poskusom ‒ in ob nezaključeni Bradyjevi podaji na Roba Gronkowskega izgubili žogo. Na odmor sta ekipi odšli z izidom 3:0.

Na začetku tretje četrtine je obramba New Englanda ostala brez pomembnega člena - Patricka Chunga, ki je s poškodovano desno roko zapustil zelenico. Foto: Reuters
Greg Zuerlein, junak finala konference NFC, je v tretji četrtini s prostim strelom, dolgim 53 jardov, izenačil izid na 3:3. Foto: Reuters

3. četrtina (0:3): Zuerlein izenačil izid
Drugi polčas se je začel s še sedmo predajo žoge Los Angelesa po neuspelem tretjem poskusu. Na drugi strani je v napadu New Englanda blestel Julian Edelman, ki pa sam ob nerazpoloženih soigralcih, predvsem pa slabši predstavi Bradyja, ni mogel storiti vsega. Goffu se je nato vendarle 'odprlo'. Zaključil je nekaj podaj, svojo ekipo je uspešno pripeljal na polovico nasprotnika, od koder je izid z uspešno izvedenim prostim strelom, dolgim 53 jardov, izenačil Greg Zuerlein.

Tekma se je prelomila, ko je Stephon Gilmore prestregel podajo in uničil edini (in pa tudi zadnji) obetaven napad Ramsov. Foto: Reuters
Mož odločitve: Sony Michel. 23-letni novinec pri New Englandu, ki je v Foxborough prišel kot 31. izbor na lanskem naboru, je s šestim zadetkom po tleh v končnici (rekord Lige NFL) Patriotsem prinesel odločilno prednost za šesti naslov prvaka Lige NFL. Foto: Reuters

4. četrtina (10:0): Zadetek Michela in napaka Goffa
Izenačujoči zadetek je okrepil samozavest Los Angelesa, Goff je na uvodu zadnje četrtine zaigral precej bolje, tudi lovilec Brandin Cooks se je 'prebudil' in ujel nekaj dolgih podaj, a ju je s soigralci obramba New Englanda znova poslala z igrišča. V naslednjem napadu so Patriotsi (končno) zablesteli v polnem sijaju. Brady je z lasersko natančnostjo razpošiljal žogo, za potezo večera pa je poskrbel Gronkowski, ki je tik pred končno cono ujel podajo za 29 jardov. Prvi zadetek na tekmi je v naslednjem poskusu po tleh dosegel Michel, zadetek je uspešno potrdil Gostkowski za 10:3.

Rob Gronkowski, ki je v zadnjih sezonah zaradi težkih poškodb izpustil kopico obračunov, je poskrbel za potezo tekme, ko je po dolgi Bradyjevi podaji ujel žogo tik pred končno cono Los Angelesa in pripravil sijajno izhodišče za Michelov odločilni zadetek. 53. Super Bowl utegne biti za priljubljenega 'Gronka' zadnja tekma v karieri. Foto: Reuters
Bill Belichick pri 66 in Brady pri 41 letih sta postala najstarejša zmagovalca Super Bowla v zgodovini ‒ Belichick kot trener, Brady kot igralec. Foto: Reuters

Ramsi še niso rekli zadnje besede. Čeprav na celotnem obračunu v napadu niso pokazali praktično ničesar, so sestavili nekaj zaporednih zaključenih podaj, in se nevarno približali končni coni. Nato je sledila velika napaka Goffa, ki je pod pritiskom vrgel visoko podajo, to pa je brez večjih težav prestregel Stephon Gilmore. Vse je bilo tako rekoč odločeno. V naslednjem napadu je New England tekmo le še mirno pripeljal do konca, končni izid je z zadetim prostim strelom za potrditev šeste zmage v Super Bowlih postavil Gostkowski.

Super Bowl, Atlanta:
NEW ENGLAND (2) ‒ LA Rams (2)
13:3 (0:0, 3:0, 0:3, 10:0)
Podaje: Brady 262 (INT); Goff 229 (INT)
Tek: Michel 94 (TD); Gurley II (35)
Ujete podaje: Edelman 10 (141); Cooks 8 (120)

3:0 ‒ Stephen Gostkowski, prosti strel, 41 jardov
3:3 ‒ Greg Zuerlein, prosti strel, 53 jardov
10:3 ‒ Sony Michel, tek, 2 jarda
13:3 ‒ Stephen Gostkowski, prosti strel, 41 jardov

Brady s pomočjo izjemne obrambe do rekordnega šestega prstana
Patrick Mahomes je četrti najmlajši igralec z nazivom najkoristnejšega igralca rednega dela sezone v Ligi NFL. Foto: Reuters
Mahomes MVP rednega dela sezone

Dan pred tekmo leta so tradicionalno podelili nagrade. Patrick Mahomes je pričakovano prejel nagrado za najkoristnejšega igralca rednega dela Lige NFL. Podajalec Kansas Cityja je presegel mejo 5.000 jardov in 50 podaj za zadetek. Prejel je 41 glasov, drugo mesto je pripadlo podajalcu New Orleansa Drewu Breesu (9). Najboljši obrambni igralec lige je Aaron Donald (LA Rams), nagrado za vrnitev leta je prejel Andrew Luck (Indianapolis), trener leta pa je postal Matt Nagy (Chicago).