Robert Berić je dočakal prvi gol sezone, potem ko je lani prikazal najboljšo sezono, odkar je v Franciji. Zadetek v najpomembnejšem trenutku: na premieri novega trenerja, v zadnji minuti in proti največjemu tekmecu St. Etienna. Foto: Reuters

A Robert Berić še zdaleč ni edini napadalno usmerjeni slovenski nogometaš, ki je konec tedna blestel v klubskih barvah. Andraž Šporar nadaljuje svoj strelski pohod, zabija tako v Evropi kot na Slovaškem in je že pri 13 golih za Slovan na 16 tekmah, k čemur je treba dodati še gol in 2 podaji iz septembrskih reprezentančnih tekem, s čimer je 25-letni Ljubljančan nesporni prvi napadalec Slovenije. V nedeljo je bil Špoki dolgo rezervist na srečanju Ružemberok ‒ Slovan, ob zaostanku z 1:0 je vstopil četrt ure pred koncem in hitro z že osmim ligaškim golom preprečil prvenstveni poraz slovaških prvakov.

Obupen štart sezone za St. Etienne in Berića
Po lanski odlični sezoni, ko se je St. Etienne ravno po zaslugi golov Berića dolgo boril za preboj v Ligo prvakov in na koncu končal kot četrti, najboljši izkupiček v zadnjih letih, je bila letošnja sezona
zelenih obupna. Že maja je zaradi družinskih razlogov klub zapustil uspešni trener Jean-Louis Gasset. Sledil je slab štart v Ligue 1 in Evropski ligi, novi šef Ghislain Printant je letel pred tremi dnevi, saj je bil ASSE ujet v boj za obstanek pri dnu lestvice francoskega prvenstva. Če je imel klub slabo sezono, je bil neviden tudi Robert Berić: 9 nastopov, 7 v Ligue 1 in 2 v Evropski lgi, skupaj 397 igralnih minut, izkupiček pa en sam rumeni karton, ki ga je prejel na četrtkovi evropski tekmi.

Natančna podaja na glavo Berića, ki kraljuje v 5-metrskem prostoru. Koeficient strela ‒ pričakovani gol (xG) ‒ je bil 0,34. Še pomembna podrobnost: kar 23 od 26 golov kariere v Ligue 1 je Berić dosegel v domačem zelenem kotlu St. Etienna. Foto: Reuters

Na derbi z novim trenerjem in z zadnjega mesta
V petek so za trenerja v St. Etiennu imenovali Clauda Puela, legendo Lyona, proti kateremu je nato debitiral v nedeljo na vročem derbiju osrednje Francije. Rivalstvo ASSE ‒ OL je eno najstarejših in najbolj zagrizenih v Ligue 1, pri čemer je svoj delež v preteklosti že odigral tudi Berić, v obeh vlogah (tragičnega) junaka. Pred zadnjo tekmo 9. kroga je bil St. Etienne potisnjen na zadnje, 20., mesto Ligue 1. Po odigrani evropski tekmi je bil 28-letni Krčan na klopi vse do 80. minute. V zadnji minuti rednega dela je na levi strani preigraval Ryad Boudebouz in s predložkom našel glavo Berića, ki je komaj z drugim dotikom na tekmi poslal žogo v mrežo.

Sorodna novica Oblak s tremi "ničlami" odgovoril na niz golov, ki jih je prejel od Izraela dalje
Škofjeloški zid Jan Oblak prihaja v Ljubljano v izjemni formi, saj je nepremagan zadnjih pet tekem oz. gola ni prejel že 475 minut. Foto: EPA

Sanje, da vstopiš in odločiš derbi
Eksplozija navdušenja 34 tisoč prisotnih na stadionu Geoffroy-Guichard, ki je bolj poznan kot kotel (Le Chaudron). Berić je s prvencem sezone (lani je dosegel 9 ligaških golov) poskrbel za najslajšo zmago zelenih, ki so hkrati skočili na 13. mesto in za seboj pustili še osovraženi Lyon. "Res smo odigrali dobro tekmo, zlasti obrambo, a tudi napadalno. Mislim, da smo bili nevarnejši kot Lyon. Čudovito, presrečen sem, da sem zadel za zmago na derbiju, kar je najpomembnejše. To so sanje, da vstopiš v igro in nato na tak način zadeneš ter odločiš derbi," je za klubsko stran povedal Berić.

Verbič potrdil zmago, Matavž odločil za Vitesse
V nedeljo je piko na i izdatni zmagi Dinama Kijev v 95. minuti postavil Benjamin Verbič, ki je vstopil ob minimalni prednosti in igralcu manj za ukrajinske velikane pri novincu Kolosu. Na koncu je Vojničan zadel za končnih 4:0 in potrdil, da mu prihaja v navado zabijanje ob izteku tekem, kot je bilo
to proti Izraelu, ko je kljub načetosti poskrbel za zmagoviti gol Slovenije.

V soboto je zmagovalca odločil še en napadalec Slovenije. Tim Matavž je s petim prvenstvenim golom sezone poskrbel, da je Vitesse z 2:1 odpravil Utrecht, s čimer po četrtini Eredivisie zaseda visoko 4. mesto, vsega tri točke za vodilnim dvojcem Ajax ‒ PSV.

Kako je Šporar priboril 11-m, jo zapravil, a tudi hitro spravil žogo v mrežo

Šporar zadel v Bragi – Slovan odnesel točko

Špoki z roba 16-m in pomočjo vratnice preprečil poraz Slovana (od 3:08)

Za izven: Tokrat Živec podal, Bohar zadel
Na Poljskem še naprej navdušuje slovenska naveza pri Zaglebii Lubin. Saša Živec in Damjan Bohar sta zamenjala vlogi, tokrat je Primorec podal Prekmurcu, Živec je ukrade žogo in z globinsko žogo zaposlil Boharja. Izredna akcija Slovencev v oranžnem za na koncu zmagovito akcijo Zaglebie, ki je pri tretjeuvrščeni Lechii Gdansk slavila z 2:1. Bohar je s petim golom na vrhu klubske lestvice strelcev ujel Živca, ki je prej tresel na štirih tekmah zapored. Klub iz Lubina, ki ima v svojih vrstah še tretjega Slovenca, Roka Sirka (ni igral), se je po slabem štartu sezone povzpel na 10. mesto Ekstraklase. 27-letnik iz Mačkovcev je bil del reprezentance ob spomladanskem štartu kvalifikacij za Euro 2020, a jeseni ni bil deležen vpoklica.

Kek ostal brez Črnigoja in Zahovića
Selektor Matjaž Kek je moral zaradi poškodb dopolnjevati postavo Slovenije. Domen Črnigoj je obnovil staro poškodbo. Zaradi poškodbe na derbiju Prve lige Maribor ‒ Mura se oktobrskega reprezentančnega zbora ne bo udeležil še Luka Zahović, a ob kopici razpoloženih napadalcev je dodatni vpoklic odvisen od zdravja Romana Bezjaka. Odkritje septembrskih zmag medtem že nekaj dni v domovini trenira po posebnem programu. Naknadno sta bila v reprezentanco vpoklicana vezist Adam Gnezda Čerin (Nürnberg) in bočni branilec Erik Janža (Gornik Zabrze).

7 obramb, igralec tekme Apoela; prestavljena tekma
Jan Oblak (24)Atletico Madrid (3. ŠPA)Lokomotiv - Atletico 0:2 (LP)
Jure Balkovec (3/0)Empoli (3. ITA II)Pordenone - Empoli 2:0vso tekmoprvi poraz
Miha Blažič (4/0)Ferencvaros (3. MAD)Feren. - Ludogorec 0:3 (EL)
3 razčiščevanja, 2 posredovanji
Petar Stojanović (12/0)Dinamo Zagreb (2. HRV)Man City - Dinamo 2:0 (LP)
VEZISTI (8)
Jaka Bijol (4/0)CSKA Moskva (5. RUS)CSKA - Espanyol 0:2 (EL)
CSKA - Rostov 1:3
od 77' (0:1)
(5,7; 6,0)
od 67' (0:3)
(6,3; 6,7)
rumeni v 92', 1 natančna podaja; 1 skok, 1 prestrežena žoga
* Domen Črnigoj (12/2)Lugano (8. ŠVI)Lugano - Dinamo Kijev 0:0 (EL)

Denis Popović (4/0)Zürich (7. ŠVI)Zürich - Young Boys 0:4/na klopi
Benjamin Verbič (25/5)Dinamo Kijev (3. UKR)Lugano - Dinamo 0:0 (EL)
Kolos - Dinamo 0:4
do 88' (0:0)
(6,5; 6,9)
od 57' (0:1)
5 strelov, 2 prestreženi žogi; gol v 95' za 0:4 = 3. gol, rumeni v 84' = 2. karton
Miha Zajc (15/5)Fenerbahce (5. TUR)Fener. - Antalya. 0:1od 46' (0:1)
(6,4; 6,3)
3 streli, 1 preigravanje, 9 izgubljenih žog
NAPADALCI (6)
Robert Berić (23/2)St. Etienne (13. FRA)

rumeni v 40', 0 strelov, 4 dvoboji; gol v 90' za 1:0 = 1. gol sezone
Roman Bezjak (30/5)Apoel (8. CIP)Sevilla - Apoel 1:0 (EL)
-
/
-
poškodovan
Josip Iličić (60/7)Atalanta (3. ITA)Atalanta - Šahtar 1:2 (LP)

od 75' (1:0)
gol v 45' za 1:1 = 12. gol sezone, zapravil 11-m, 2 strela, 4 skoki; gol v 84' za 1:1 = 8. gol v Fortuna ligi