Pred dvema letoma so ljudje pred Sorosevo univerzo protestirali proti spremembam zakona. Foto: Reuters
Pred dvema letoma so ljudje pred Sorosevo univerzo protestirali proti spremembam zakona. Foto: Reuters

Podobno je marca menila tudi generalna pravobranilka Sodišča EU-ja v Luxembourgu Juliane Kokott.

"Pogoji, ki jih je uvedla Madžarska glede delovanja tujih institucij za visoko izobraževanje na njenem ozemlju, niso v skladu z zakoni EU-ja," je sporočilo najvišje sodišče v Uniji.

V nasprotju z akademsko in podjetniško svobodo

Zakon, ki je bil sprejet leta 2017, med drugim od visokošolskih institucij s sedežem zunaj EU-ja zahteva sklenitev dvostranskega sporazuma med Madžarsko in državo sedeža, poleg tega pa mora ta institucija izvajati tudi izobraževanje v svoji domači državi. To pa je v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije o svobodnem trgu, ki so tudi del pravil v EU-ju, je odločilo sodišče. Prav tako so madžarske rešitve v nasprotju z evropsko listino o temeljnih pravicah glede akademske svobode in svobodne podjetniške pobude.

Sodišče EU-ja zavrnilo madžarsko reformo visokega šolstva

Zakon je bil očitno uperjen proti Sorosevi Srednjeevropski univerzi, ki edina od visokošolskih ustanov na Madžarskem ni izpolnjevala določenih meril. Univerza, ki jo je Soros ustanovil leta 1991 v rodni Budimpešti, ima uradno sedež v New Yorku in čeprav je potem odprla poučevanje tudi v tem mestu, madžarska vlada ni hotela podpisati ustreznega dogovora z njo. Univerza se je zato leta 2019 preselila na Dunaj.

Medtem je Evropska komisija leta 2018 zaradi tega zakona sprožila postopek proti Madžarski in tudi tožbo pred Sodiščem EU-ja. Enako je sprožila postopek tudi zaradi podobnega madžarskega zakona o nevladnih organizacijah, ki se financirajo iz tujine in je bil prav tako usmerjen predvsem proti organizacijam, ki jih sofinancira Soros. Tudi glede tega je Sodišče EU-ja junija odločilo, da je v nasprotju z evropskim pravom.

Vlada premierja Viktorja Orbana sicer Sorosa že več let obravnava kot glavnega sovražnika države, ker da financira nezakonite migracije na Madžarsko. Sprejeli so tudi posebno zakonodajo "ustavite Sorosa", ki naj bi to preprečevala.