Slovenci z igro niso navdušili, a zastavljeni cilj so v Atenah dosegli: uvrstitev v ligo B. Foto: Reuters

Slovenci so bili tako rekoč vso tekmo pod pritiskom. Že na uvodu atenskega obračuna so se znašli pod pritiskom, ki se je proti koncu tekme le še večal. Obramba je bila na hudi preizkušnji, a je zdržala. Poveljeval ji je odlični Jan Oblak, ki je bil nerešljiva uganka za grške napadalce.

Obe reprezentanci sta tekmovanje v skupini 3 lige C končali neporaženi, a Slovenija je dosegla zmago več in se je s 14 točkami – Grčija jih je zbrala 12 – uvrstila v višji kakovostni razred tekmovanja.

Igra v Atenah je bila na trenutke zelo groba. Foto: EPA

Grki v prvem polčasu podjetnejši
Grki so srečanje odprli obetavno, takoj so začeli pritiskati na slovenska vrata, že v 4. minuti je bilo zelo nevarno po strelu Anastasiosa Bakasetasa, ko se je žoga odbila od noge Jureta Balkovca in zletela mimo desne Oblakove vratnice. Ob izteku 5. minute je po lepi podaji Jorgosa Jakumakisa v kazenskem prostoru silovito sprožil še Dimitris Limnios, a je meril naravnost v dobro postavljenega Jana Oblaka, ki je žogo ujel.

Grški napadi so se vrstili kot po tekočem traku, zelo dejavni so bili predvsem Limnios, Bakasetas in Giakumakis. V 18. minuti so si Slovenci priigrali prvo pravo priložnost, a prostega strela niso izkoristili. Pozneje so nekajkrat nevarno zapretili gostiteljem, prikazali lepo, kombinatorno igro, a vsakič znova zatajili z nenatančno zaključno podajo oziroma predložkom. Večina slovenskih napadov je potekala prek Josipa Iličića, ki je v 27. minuti z roba kazenskega prostora med drugim meril krepko čez gol.

Najlepšo priložnost prvega polčasa so po pol ure igre zapravili Grki. Po predložku z leve strani je z glavo sprožil Konstantinos Fortunis. Oblak je bil že premagan, žogo je na golovi črti izbil Miha Blažič. Do odmora se je zvrstilo še nekaj nevarnih grških napadov, a je gostujoča obramba zdržala in na odmor odšla z ugodnim izidom (0:0).

Josip Iličić ni imel svojega večera. Za nameček si je prislužil še rumeni karton zaradi simuliranja prekrška v kazenskem prostoru nasprotnika. Foto: Reuters
Sorodna novica "V nogometu še nisem rekel zadnje, rekel bi lahko, da najlepše prihaja."

Grki vseskozi pritiskali, a brez uspeha
Prevlada Grkov se je nadaljevala tudi v drugem polčasu, že v uvodnih minutah se je moral Oblak nekajkrat izkazati, v 54. minuti je z razdalje s strelom po tleh poskusil še Jose Zeca, a je ostalo pri začetnih 0:0.

Napadi gostiteljev niso pojenjali, po dobri uri igre, natančneje v 65. minuti, je iz obrata z razdalje silovito pod prečko sprožil Bakasetas, Oblaku pošteno ogrel dlan in izsilil udarec iz kota. Matjaž Kek je kmalu zatem opravil dve menjavi, najprej je namesto Damijana Boharja v igro poslal Benjamina Verbiča, nato je Harisa Vučkića na zelenici zamenjal še Andraž Šporar.

Pavlidis zatresel prečko
V samem zaključku tekme so Grki pritisnili na vse ali nič, dejaven je bil predvsem Fortunis. Najbolj vroče je bilo sicer v 84. minuti, ko je s škarjicami poskušal Oblaka presenetiti rezervist Vangelis Pavlidis in zatresel prečko. Grki so vse bolj napadli, kar je Slovencem prinašalo priložnosti iz protinapadov. V eni izmed njih je Šporarja s prekrškom zaustavil Pantelis Hadzidiakos in si prislužil predčasno pot pod prho. Slovenija je zdržala, glavni sodnik Carlos del Cerro Grande je po štirih minutah dodatka vendarle odpiskal konec obračuna.

Grki so več kot 90 minut iskali zmagoviti zadetek, ki bi jih popeljal v ligo B, a zaman. Slovenska obramba je zdržala, kar pa je ušlo skozi razpoke, je odbil izjemni Jan Oblak. Foto: EPA