Polivinilkloridni materiali so izredno obstojni. Z dolgotrajno razgradnjo in škodljivimi emisijami klora v primeru vžiga negativno vplivajo na okolje. Najboljše ravnanje z njimi je tako recikliranje. Vosek ločijo od plastike. Pokrovček dajo v metalurgijo, plastiko v tujino, iz ohišja v plastiki se lahko pridelajo sekundarne surovine, vosek pa dobijo izdelovalci sveč nazaj.
Sveč največ porabimo prav v času 1. novembra in decembrskih praznikov. Slovenci smo pri porabi sveč skupaj s Poljaki in Avstrijci svetovni rekorderji. Letos smo tako zbrali skoraj 600 ton odpadnih sveč.
Kako v Plastkomu predelajo sveče in kakšni so praznični običaji, ki vključujejo tudi sveče, na Poljskem, boste več izvedeli v oddaji Ekoutrinki ob 19.40 na TV SLO 1.
Previdno pri ravnanju s svečami
Pred praznično uporabo sveč ni odveč opozoriti tudi na previdnost pri nakupu in uporabi sveč. Sveče, ki so bile izdelane na Kitajskem pogosto v vrvici vsebujejo svinec, ki je, ko gori, izjemno strupen, zato naj ga vaše sveče ne vsebujejo. Poleg tega je treba sveče prižigati pod nadzorom in jih nikoli pustiti brez nadzora.