Zaradi visoke cene je kaviar najpogostje samo na jedilnikih premožnih ljudi. Foto: EPA
Zaradi visoke cene je kaviar najpogostje samo na jedilnikih premožnih ljudi. Foto: EPA
Putin z jesetrom
Kaspijsko morje, ki velja za zelo onesnaženo območje, je tudi domovanje večine jesetrov. Foto: EPA

Sergej Ivanov, ki velja za enega najresnejših naslednikov Vladimirja Putina, je dejal, da bi lahko sam živel brez kaviarja, če bi prepovedali lov na jesetre. Ker rdeči in črni kaviar nista bistvni del vsakodnevne prehrane, je Ivanov prepričan, da bi brez njiju zdržal tudi do sedem let. V tem času bi obnovili jate, ki so jih tako pohlepno uničili, še meni.

Jesetri na robu izumrtja
Večina svetovnih jat jesetrov živi v rekah, ki se iztekajo v Kaspijsko morje, največji izvozniki pa so Azerbajdžan, Iran, Kazahstan, Turkmenistan in Rusija. Po ocenah strokovnjakov so nekatere vrste jesetrov, kot je beluga, danes že na robu izumrtja, potem ko se je populacija v 20 letih zmanjšala kar za 90 odstotkov.

Kriminalci prodajajo kaviar
Glavni vzrok za izginjanje jat jesetrov je prekomeren ribolov, divji ribolov, onesnaženje in slabo gospodarjenje. Visoka cena kaviarja je premamila tudi kriminalne skupine, ki nadzorujejo tolpe divjih lovcev in nezakonito prodajo kaviarja v Rusiji in v tujini. Kilogram kaviarja vrste beluga, ki velja za najbolj razkošno jed, je namreč na trgu v Moskvi vreden 1.400 dolarjev, medtem ko na trgu v Londonu njegova cena poskoči na 7.400 dolarjev za kilogram.

Predstavniki ruskega kmetijskega ministrstva so predsednika Putina že pozvali, naj uvede državni monopol nad izvozom kaviarja iz Rusije in dovoli njegovo prodajo v Rusiji izključno v posebnih trgovinah.