Sporazum preprečuje arbitrom, da bi Sloveniji dosodili teritorialni stik z morjem, pravi Černač. Pahor naj bi tako zavajal slovensko javnost. Foto: MMC RTV SLO
Sporazum preprečuje arbitrom, da bi Sloveniji dosodili teritorialni stik z morjem, pravi Černač. Pahor naj bi tako zavajal slovensko javnost. Foto: MMC RTV SLO
Napis, ki ga je zavod 25. junij postavil ob avtocesti pri Trojanah
Radovan Žerjav je zavrnil besede Milana Kučana, da opozicija nasportuje arbitražnemu sporazumu zato, ker ga je predlagala vlada. Foto: Zavod 25. junij

"Če bo sporazum potrjen, bo Slovenija za vedno in nepovratno izgubila neposreden dostop do mednarodnih voda. V takem primeru bomo izgubili naše morje, kajti zaprt zaliv brez neposrednega stika z odprtim morjem ni več morje, je le še naravni bazen za kopanje," je na novinarski konferenci pojasnil razloge za sklic izredne seje DZ-ja poslanec SDS-a Zvone Černač. Tudi če bi arbitri Sloveniji želeli dosoditi teritorialni stik z odprtim morjem, tega po njegovem mnenju bi mogli storiti, ker jim to preprečuje sporazum.

Pahor zavajal javnost?
Po njegovih besedah sklic izredne seje zahtevajo zaradi informacij in dejstev, ki so postala znana v zadnjem času in ki pritrjujejo, da je premier Borut Pahor za to vedel že, ko je podpisal arbitražni sporazum, in da je ves čas zavajal slovensko javnost, da ni tako.

Po besedah Černača je Pahor v soočenju na Polemiki TV Slovenija 10. maja vnovič potrdil, da je bilo s predsednico hrvaške vlade Jadranko Kosor dogovorjeno, da Slovenija dobi teritorialni stik z odprtim morjem. To trditev je ponovil v DZ-ju v ponedeljek. Najprej je dejal, da se je to zgodilo na Trakošćanu, nato pa je spremenil stališče in dejal, da se je to zgodilo 11. septembra lani v Ljubljani, je dejal Černač. Te trditve pa sta nato zanikala tako hrvaško zunanje ministrstvo kot premierka Kosorjeva.

"Če ne bo razprave v DZ-ju, se bodo zgodile ulice"
"Še pred odločanjem na referendumu je treba razčistiti, zakaj je premier Pahor arbitražni sporazum podpisal in zakaj je k ratifikaciji nagovoril DZ, čeprav je ves čas vedel, da Sloveniji ne omogoča neposrednega teritorialnega stika z odprtim morjem," je bil odločen Černač. "Razpravam je mesto v hramu demokracije, sicer besedo dobi ulica," je poudaril.

Predsednik SLS-a Radovan Žerjav pa je dejal, da bi z izredno sejo DZ-ja dobili dodatno možnost za soočenje argumentov. Pojasnil je, da ga predvsem zanima, kako bomo na osnovi mednarodnega prava z mejo prišli do mednarodnih voda. To nam mora po njegovem zagotoviti ustrezen potek meje, mednarodno pravo pa naše meje ne more pripeljati do mednarodnih voda. Zanima ga tudi, kaj se bo zgodilo z ozemljem v okolici Hotize.

"Sporazuma ne zavračamo zato, ker ga predlaga vlada"
"DZ je pravo mesto za razpravo o tem in predvsem za soočenje argumentov," je dejal in zavrnil navedbe nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, da nasprotovanje arbitražnemu sporazumu izhaja iz tega, da ga predlaga vlada.

Poslanec SNS-a Miran Györek pa je za sklic izredne seje navedel dva razloga. Prvi je, da bi se na ta način z resnico seznanila tudi javnost, drugi pa, da se v hrvaških medijih pojavljajo trditve, ki so diametralno nasprotne Pahorjevim. "Želimo izvedeti, kdo zdaj tukaj zavaja javnost," je poudaril Györek. Dejal je še, da se morajo v DZ-ju tudi izjasniti glede sodelovanja vlade v referendumski kampanji.