Erjavec in koroški deželni glavar pozivata k nadaljevanju dialoga. Foto: BoBo
Erjavec in koroški deželni glavar pozivata k nadaljevanju dialoga. Foto: BoBo
Erjavec in Kaiser
Današnje napovedano srečanje Kaiserja z Erjavcem je med nekaterimi opozicijskimi politiki avstrijske Koroške že naletelo na negativne odzive. Foto: BoBo
Koroški deželni glavar pri Erjavcu

Prva jasna in nesporna omemba slovenske narodne skupnosti v koroški deželni ustavi je zato tudi zgodovinski korak k sobivanju med slovensko in nemško govorečimi prebivalkami in prebivalci avstrijske Koroške, so na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ) zapisali v sporočilu za javnost po srečanju Karla Erjavca in Petra Kaiserja.

Erjavec je deželnega glavarja avstrijske Koroške danes sprejel v Ljubljani zaradi vprašanja vpisa slovenske narodne skupnosti v osnutek nove koroške ustave. Zavzela sta se za nadaljevanje dialoga ter pozvala k odgovorni in konstruktivni politični razpravi.

Sogovornika sta se strinjala, da je bil v času mandata Koroške koalicije za prihodnost pod Kaiserjevim vodstvom s pomočjo stalnega dialoga s predstavniki slovenske narodne skupnosti dosežen pomemben napredek pri izboljšanju njihovega položaja na avstrijskem Koroškem, prav tako pa tudi opazna okrepitev obojestranskega spoštovanja, strpnosti in sprejemanja, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Poudarila sta, da je treba narediti vse, da bi se izognili škodi, ki bi lahko nastala za Avstrijo, avstrijsko Koroško, Slovenijo in celotno prebivalstvo na avstrijskem Koroškem, katerega del je tudi slovenska narodna skupnost.

Pozivi k nadaljevanju dialoga
Izrazila sta razumevanje za zaskrbljenost predstavnikov slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem, ki menijo, da bi navedba nemškega jezika kot deželnega jezika v predlogu ustave lahko privedla k restriktivni razlagi manjšinskih pravic, zato podpirata nadaljevanje dialoga in pozivata k odgovorni in konstruktivni politični razpravi. Zgolj tako bo mogoče najti konstruktivno rešitev, ki bo odražala legitimna pričakovanja slovenske narodne skupnosti in hkrati omogočila politični konsenz na avstrijskem Koroškem, poudarjajo na MZZ-ju.

Erjavec je pozdravil Kaiserjevo odločenost, da bi v okviru prihodnjega postopka parlamentarne razprave in sprejemanja koroške deželne ustave iskali še natančnejšo formulacijo.

Brez besedice "slovenski"
Za razburjenje v povezavi z novo deželno ustavo avstrijske Koroške je pred kratkim poskrbela tamkajšnja Ljudska stranka (ÖVP), ki je odstopila od svojega že dlje časa dogovorjenega kompromisa in zahtevala, da v besedilu nove ustave ne bi bilo več omembe besede "slovenski".

Sledil je nov kompromisni predlog vladajoče koalicije na avstrijskem Koroškem (poleg Ljudske stranke so v njej še socialdemokrati in Zeleni), ki predvideva omembo slovenske narodne skupnosti, hkrati pa uvaja tudi odstavek o "nemščini kot deželnem jeziku".

V Avstriji na Kaiserja letijo kritike zaradi srečanja
Pred srečanjem z deležnim glavarjem avstrijske Koroške se je Karl Erjavec v ponedeljek skupaj z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazdom Žmavcem sešel s tudi predstavniki slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Po srečanju so optimistično poudarili, da bi lahko zaplet glede spreminjanja deželne ustave, ki kot deželni jezik vpeljuje zgolj nemščino, rešili brez večjih težav.

Današnje srečanje Kaiserja z Erjavcem pa je med nekaterimi opozicijskimi politiki avstrijske Koroške že naletelo na negativne odzive. Predstavnik svobodnjakov v deželnem zboru Gernot Darmann je tako ocenil, da gre za Kaiserjev "raport" Erjavcu in da deželni glavar klečeplazi pred Slovenijo. Gerhard Köfer iz stranke Team Kärtner pa je dejal, da Pandorine skrinjice, ki jo je odprl vodja ljudske stranke avstrijske Koroške Christian Benger, ne bo več mogoče zapreti.

Koroški deželni glavar pri Erjavcu