Minister za zdravstvo se je strinjal z ocenami, da bi bilo treba zagotoviti nadzor nad delovanjem koncesionarjev. Foto: RTV SLO
Minister za zdravstvo se je strinjal z ocenami, da bi bilo treba zagotoviti nadzor nad delovanjem koncesionarjev. Foto: RTV SLO
Zdravniške organizacije menijo, da bi bilo zanimanje za koncesije manjše, če bi bile urejene plače zdravnikov v javnem sektorju. Foto: EPA
Ministrstvo za zdravstvo bi moralo pokriti stroške podjetja Flycom, saj ga k temu zavezuje ustna obljuba ministra Bručana. Foto: RTV SLO
Bručan o koncesijah in Vzajemni

Minister za zdravstvo je povedal, da je zakon že zdaj usklajen z direktivami EU-ja, do 31. januarja, ko se bo iztekel čas za javno razpravo, pa je nanj mogoče podati pripombe in dopolnitve. Zakon naj ne bi posegal v pravice zavarovancev niti podrejal zdravstva trgu. Prav tako zakon ne pomeni odprodaje družbenega premoženja. Javni očitki predlogu zakona naj bi bili neresnični in zavajajoči, edini cilj kritikov zakona pa nabiranje političnih točk, je dejal minister za zdravstvo. Bručan je še povedal, da je prejel pismo AMZS-ja in podjetja Flycom, v katerem ga naprošajo za skupen sestanek, in da bo ministrstvo sestanek vsekakor organiziralo.

Zdravniki za daljšo javno razpravo
Koordinacija zdravniških organizacij je zaprosila Bručana, naj podaljša javno razpravo o koncesijah, da bo lahko pripravila dopolnitve. V zdravniški zbornici, sindikatu in društvu zdravnikov si želijo, da bi minister za zdravstvo podaljšal javno razpravo vsaj do 15. februarja. Predsednik zdravniškega sindikata Konrad Kuštrin je dejal, da gre za zelo kompleksen dokument in da si vsi vpleteni akterji želijo, da bi lahko pripravili celovite predloge za njegovo dopolnitev. Ob tem so obžalovali, da jih ministrstvo ni povabilo že k oblikovanju predloga zakona.

Organizacije ne nasprotujejo koncesijam, vendar bi bilo prej treba vzpostaviti javno zdravstveno mrežo ter urediti status in plače zdravnikov.

Naklonjeni koncesijam
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Vladislav Pegan je povedal, da so - glede na anketo, izvedeno pred enim letom v Ljubljani - zdravniki naklonjeni koncesijam, saj je zanimanje za takšno dejavnost izrazilo kar 60 odstotkov zdravnikov. V Sloveniji je že 22 odstotkov koncesionarjev, med zobozdravniki pa jih ima koncesijo dobra polovica.

Bo posledica javno-zasebnih partnerstev damping zdravnikov?
V koordinaciji zdravniških organizacij so izrazili zadržanost do načina urejanja statusa t. i. svobodnih zdravnikov specialistov, saj menijo, da bi tovrsten predlog bolj sodil v zakon o zdravniški službi. Skrbi jih tudi ohlapna ureditev določanja cen zdravstvenih storitev, ki bi lahko privedle do dampinškega pristopa in slabše kakovosti storitev in materialov, kot se je to zgodilo na Poljskem.

Bručan obljublja sestanek z AMZS-jem
Minister za zdravstvo je še pojasnil, da bo ministrstvo organiziralo sestanek z Avto-moto zvezo Slovenije in s podjetjem Flycom, ki sta ga zaprosila za možnost predstavitve stroškov zagotavljanja nujne medicinske helikoptrske pomoči. AMZS bo namreč znesek za januarske storitve podjetja Flycom lahko poravnal šele po tem, ko bo dobilo sredstva, ki mu jih je obljubilo ministrstvo za zdravje.

Bručan o koncesijah in Vzajemni