Spor glede izdaje in poravnavanja računov med lekarnami in zdravstveno zavarovalnico dobiva sodni epilog. Foto: RTV  SLO
Spor glede izdaje in poravnavanja računov med lekarnami in zdravstveno zavarovalnico dobiva sodni epilog. Foto: RTV SLO

Sodišče je namreč presodilo, da bi lahko zavarovalnica v nasprotnem primeru imela nenadomestljivo škodo. Če bi lekarna kršila odločitev sodišča, ji grozi 25.000 evrov kazni.

12. januarja je Vzajemna lekarnam poravnala stroške za zdravila, čeprav te niso izdale ustreznih računov, na podlagi katerih bi lahko ocenili njihovo upravičenost. Kot so sporočili iz zavarovalnice, je ta želela svoje zavarovance zavarovati pred neljubimi posledicami; lekarne so namreč zagrozile, da bodo morali zavarovanci Vzajemne plačevati za zdravila, če jim zavarovalnica ne bo poravnala računov.

Vzajemna se je ob plačilu odločila proti Celjskim lekarnam vložiti tožbo, v kateri je predlagala izdajo začasne odredbe, ki bi lekarni naložila, da zavarovalnici izda pravilen račun oz. verodostojno listino, ki bi jo lahko zavarovalnica preverila.

Ministrstvo preučuje nujnost spremembe provizij
Minister za zdravje Andrej Bručan je pojasnil, da strokovna komisija na ministrstvu proučuje, ali je sprememba višine provizije, ki jo zavarovalnice plačujejo Vzajemni, potrebna ali ne. Strinjal pa se je, da je navodila o izvajanju zakona o zdravstvenem varstvu o izvajanju izravnalnih shem treba urediti.

Vzajemna nasprotuje spremembam pogodbe
Iz Vzajemne so še sporočili, da ne morejo sprejeti nedavnega predloga lekarn o sklenitvi aneksa k obstoječi pogodbi, ki že predvideva plačilo predujmov in pavšalov lekarnam. Skupaj z aneksom naj bi provizija lekarnam tako znašala 1,35 odstotka, skoraj dvakrat več, kot predvideva zakon. V skladu s sedanjo ureditvijo lahko Vzajemna lekarnam plača stroške za zdravila in 0,75-odstotno provizijo na te zneske, za kar pa ji morajo lekarne izstaviti ustrezne račune.