Elko Hudorovac je januarja zmagal na volitvah predstavnika romske skupnosti v grosupeljskem občinskem svetu, svetniki pa mu niso potrdili mandata. Foto: MMC RTV SLO
Elko Hudorovac je januarja zmagal na volitvah predstavnika romske skupnosti v grosupeljskem občinskem svetu, svetniki pa mu niso potrdili mandata. Foto: MMC RTV SLO

Direktor občinske uprave Marko Podvršnik je povedal, da je izmed 23 članov občinskega sveta sedem svetnikov glasovalo za potrditev, 16 pa proti. Dejal je, da župan in uprava na samo glasovanje oz. odločitev svetnikov nimata vpliva, saj odloča vsak zase. "In glede na to, da sta tako stara kot nova sestava občinskega sveta večkrat zavrnili spremembo statuta, moram reči, da me tudi današnja zavrnitev mandata romskemu svetniku Hudorovcu ni presenetila," je bil iskren Podvršnik.

Je Grosuplje romska občina ali ne?
Od leta 2002 je bilo stališče službe vlade za lokalno samoupravo, da je treba spremeniti statut tako, da eno mesto v občinskem svetu pripada predstavniku romske skupnosti, je spomnil Podvršnik. Zakon je namreč občino Grosuplje že pred lokalnimi volitvami leta 2002 določil kot eno izmed 20 občin, ki morajo na njenem območju živeči romski skupnosti zagotoviti pravico do predstavnika v občinskem svetu. Pozneje je obveznost občine potrdilo tudi ustavno sodišče, vendar se to ni zgodilo, je poročala Slovenska tiskovna agencija (STA).

Volitve je v skladu z zadnjo novelo zakona o lokalnih samoupravi nazadnje izvedla Državna volilna komisija, grosupeljski občinski svet pa se je znova obrnil na ustavno sodišče. Kot pravijo, nekaj v občini Grosuplje živečih Romov ne izpolnjuje niti minimalnih pogojev avtohtonosti oz. zgodovinske ali tradicionalne poselitve in da je zakonodajalec, ko je oblikoval spisek 20 občin, ravnal arbitrarno, brez ustreznih zakonskih kriterijev in meril glede avtohtonosti pripadnikov romske skupnosti v posamezni občini.

"Zakon in odločitev ustavnega sodišča je treba spoštovati"
Elku Hudorovcu bodo poslali uradni sklep o zavrnitvi mandata, po vročitvi pa ima Hudorovac po zakonodaji možnost varstva volilne pravice na upravnem sodišču, je pojasnil Podvršnik. Kot pravi, je Hudorovac že napovedal, bo to pravno varstvo izkoristil. Odločbo upravnega sodišča pa po besedah direktorja občinske uprave pričakujejo v največ dveh mesecih.

Podvršnik je bil sam vseskozi zagovornik tega, da je treba zakon in odločitev ustavnega sodišča spoštovati. Pojasnil je, da je bil to tudi razlog, da so v upravi in županovem uradu večkrat predlagali spremembo občinskega statuta.

"Res pa je, da nas argumenti niso prepričali, zlasti, ker nikjer ni jasno določenih kriterijev, na podlagi katerih so bile določene romske občine. Vendar sta zakon in odločba ustavnega sodišča veljavna in verodostojna, pa tudi, če kdo z njo ni najbolj zadovoljen," je še povedal.

"Upravno sodišče zelo hitro rešuje te spore"
Predsednik Državne volilne komisije Marko Golobič meni, da ni razloga, da upravno sodišče ne bi odločilo drugače, torej ugodilo morebitni pritožbi Hudorovca. "Upravno sodišče zelo hitro rešuje te spore, ker gre tudi v tem primeru za poseg po pasivni pravici volivca po 43. členu ustave, torej gre tudi za ustavno pravico," je prepričan.

Grosupeljski občinski svetniki iz vrst SDS-a so že pozvali državni zbor, naj predstavi kriterije, na podlagi katerih je občino Grosuplje uvrstil med t. i. romske občine. Iz poslanske skupine Zares pa so ob zavrnitvi Hudorovca sporočili, da pričakujejo, da bodo grosupeljski občinski svetniki izvoljenemu romskemu svetniku omogočili polnopravno sodelovanje v občinskem svetu.